Strona główna » „Dywizjon 303”. Pierwszy klaps w sierpniu

„Dywizjon 303”. Pierwszy klaps w sierpniu

przez Redakcja
dywizjon 303

W sierpniu padnie pierwszy klaps na planie „Dywizjonu 303”. Film wyreżyseruje Łukasz Palkowski, twórca głośnego obrazu „Bogowie”. Produkcja ma być gotowa w 2017 roku.

Scenariusz filmu w znacznej części opiera się na książce Arkadego Fiedlera „Dywizjon 303”, która szczegółowo przedstawiła udział Polaków w powietrznej bitwie o Wielką Brytanię. Film nie będzie jednak skupiał się wyłącznie na okresie przedstawionym na jej kartach. Twórcy chcą przybliżyć także wcześniejsze losy polskich pilotów, dlatego też akcja obrazu Łukasza Palkowskiego obejmie lata 1938-40 dotykając tematu kampanii wrześniowej 1939.

Pierwszą wersję scenariusza „Dywizjonu 303” napisał Jerzy Skolimowski. Jej szlifowanie trwało pięć lat, a nad ostatecznym kształtem pracowało aż 35 osób. Teraz obraz wszedł w okres preprodukcji. – Powstaje właśnie pierwszy teaser filmu prezentujący efektowną walkę myśliwców, który pokażemy na targach filmowych w Cannes – mówi producent Jacek Samojłowicz, który ma nadzieję pozyskać zagranicznych partnerów filmu. Ruszyły już także prace nad budową replik brytyjskich samolotów, które użyte zostaną podczas zdjęć.

Te realizowane będą głównie w Polsce, choć filmowcy przewidują także kilka dni zdjęciowych w Wielkiej Brytanii. W pracach nad filmem wykorzystane zostaną eksponaty Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie, warszawskiego Muzeum Wojska Polskiego i Muzeum Sikorskiego w Londynie.

Nieznana jest jeszcze obsada filmu. Producenci chcą, by miała ona charakter międzynarodowy, który pozwoli lepiej oddać realia II wojny światowej i zwiększy szansę na dobre przyjęcie „Dywizjonu 303” wśród widowni zagranicznej. Na tym etapie udało się już pozyskać brytyjskiego partnera zainteresowanego dystrybucją w Anglii i USA.

Producentem filmu jest Film Media, koproducentami Lightcraft i Studio Produkcyjne Orka. Dystrybutorem filmu będzie Kino Świat. Film otrzymał dofinansowanie Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kwocie 2 mln złotych. Szacowany budżet produkcji wynosi 14 mln zł.

Polecane wpisy:

Skomentuj