Strona główna » Agnieszka Holland rozpoczyna zdjęcia do filmu „Gareth Jones”

Agnieszka Holland rozpoczyna zdjęcia do filmu „Gareth Jones”

przez Redakcja
gareth jones

W marcu na Ukrainie padnie pierwszy klaps do filmu Agnieszki HollandGareth Jones„. To oparty na faktach, historyczny thriller, którego bohaterem jest młody walijski dziennikarz odkrywający zbrodnię dokonaną z rozkazu Stalina na ludności Ukrainy i Kaukazu w latach 30. XX wieku.

Polityka ZSRR doprowadziła wówczas do głodowej śmierci około 7 mln ludzi. Faktom tym komuniści konsekwentnie zaprzeczali. Teksty Garetha Jonesa nie tylko uświadomiły Zachodowi, co dzieje się na Ukrainie, ale były też źródłem inspiracji dla George’a Orwella do napisania „Folwarku zwierzęcego”. Nagłaśniając dramat ukraińskiej ludności Jones podpisał jednak na siebie wyrok śmierci. Tuż przed 30. urodzinami został zamordowany podczas podróży po Azji.

Autorką scenariusza filmu „Gareth Jones” jest amerykańska dziennikarka Andrea Serdaru-Barbul, której teksty ukazują się m.in. w „Huffington Post”. Za zdjęcia odpowiadać będzie Tomasz Naumiuk („Amok”, „Być jak Kazimierz Deyna”). Scenografią zajmuje się Grzegorz Piątkowski („Miasto 44”, „Misja Afganistan”), a kostiumami Aleksandra Staszko („Ida”, „Demon”, „Imagine”). Muzykę do filmu skomponuje Antoni Komasa-Łazarkiewicz.

„Gareth Jones” to koprodukcja polsko-brytyjsko-ukraińska. Wśród polskich producentów znaleźli się: Film Produkcja, Stanisław Dziedzic i Klaudia Śmieja.  Film współfinansowany jest ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej i Krakowskiego Biura Festiwalowego. Brytyjskim koproducentem filmu jest firma Angus Lamont z Crab Apple Films, ukraińskim Egor Olesov z firmy Film UA.

Film realizowany będzie na terenie Ukrainy, Polski i Szkocji, zdjęcia rozpoczynają się w marcu i potrwają do czerwca br. Światowa premiera zaplanowana jest na 2019 rok.

Polecane wpisy:

Skomentuj