Jerzy Skolimowski kręci na Śląsku

Nad położonym w okolicach Wałbrzycha Jeziorem Bystrzyckim trwają zdjęcia do nowego filmu Jerzego Skolimowskiego „Baltazar”. Poza Śląskiem filmowcy planują zdjęcia na Warmii i Mazurach oraz we Włoszech.

Najnowsze dzieło jednego z najbardziej utytułowanych polskich filmowców zapowiadane jest jako współczesna interpretacja zaliczanego do klasyki kina obrazu „Na los szczęścia Baltazarze” Roberta Bressona z roku 1966, który to film Skolimowski darzy ogromnym sentymentem. Będzie to historia osiołka o imieniu Baltazar, rozpoczynająca się w polskim cyrku, a kończąca… we włoskiej rzeźni. – To gorzka ale też i pełna ciepłego humanizmu parafraza „filmu drogi”. Panoptikum ludzkich zachowań wobec bezbronnego zwierzęcia, sugestywny obraz relacji społecznych i przemian kulturowych zachodzących we współczesnym świecie – czytamy w informacjach zawartych na stronie Warmińsko-Mazurskiego Funduszu Filmowego, który dofinansował produkcję. Sam reżyser jest natomiast „po słowie” z gwiazdą światowego kina Sophią Loren, która miałaby pojawić się na ekranie w jednej z ról.

Scenariusz „Baltazara” Jerzy Skolimowski napisał wspólnie ze swoją żoną Ewą Piaskowską, która z ramienia Skopia Film jest również producentką obrazu. Za koprodukcję ze strony Włoch odpowiada Alien Films SRL. Budżet filmu oszacowano na 10,5 mln zł. Produkcję wsparły Polski Instytut Sztuki Filmowej oraz włoskie Ministerstwo Kultury.

fot. kadr z filmu „Na los szczęścia Baltazarze”

Leave a Reply