Bartosz Bielenia jako niespełniony muzyk w teaserze „Aplauzu”

Do sieci trafił pierwszy, teaserowy zwiastun słowackiego dramatu „Potlesk” („Aplauz”) w reżyserii Juraja Lehotský’ego. W opowieści o niespełnionym muzyku główną rolę gra, znany z „Bożego ciała”, Bartosz Bielenia.

Utalentowany wiolonczelista Matúš (Bartosz Bielenia) w związku z chorobą swojej przybranej matki zmuszony był porzucić obiecującą karierę muzyczną. Po jej śmierci mieszka z niepełnosprawnym przyrodnim bratem Davidem, lecz wciąż uwiera go nieustające poczucie niespełnienia i utraconej szansy. Pewnego dnia spotyka Alberta – dawnego kolegę ze szkoły, który może na powrót otworzyć przed nim drzwi do „lepszego” świata…

„Aplauz” to trzecia fabuła w dorobku Juraja Lehotský’ego – słowackiego reżysera nagrodzonego w 2008 roku w Cannes za dokument „Ślepa miłość”, twórcy nagradzanych fabuł „Cud” (2013) i „Nina” (2017).  Bartoszowi Bieleni na ekranie partnerują Vojtěch Zdražil, Judit Bárdos i niemiecki aktor Sabin Tambrea. Zdjęcia do filmu zrealizowano jesienią 2020 w Bratysławie i Wiedniu.

Obraz powstaje jako koprodukcja czesko-słowacko-polska. Polskim koproducentem jest Harine Films. Budżet filmu wynosi około 6 mln zł. „Aplauz” jako koprodukcja mniejszościowa otrzymał wsparcie Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w wysokości blisko 0,5 mln zł.

Leave a Reply