Misiek Koterski jako Edward Gierek

27 lipca na Śląsku ruszają zdjęcia do najnowszego filmu produkcji Global Studio „Gierek” w reżyserii Michała Węgrzyna. W tytułową postać wcieli się Michał „Misiek” Koterski, który do roli przytył kilkanaście kilogramów.

Edward Gierek, który po krwawo stłumionym wystąpieniu robotników w grudniu 1970 roku zastąpił na fotelu I sekretarza KC PZPR skompromitowanego Władysława Gomułkę, postawił sobie za cel wyciszenie złych nastrojów społecznych. Jedną z jego pierwszych decyzji było podwyższenie pensji, emerytur i zasiłków rodzinnych. Nazywany dekadą gierkowską okres lat 70. charakteryzował się wzrostem inwestycji i poziomu życia Polaków kosztem zaciągania przez kraj zagranicznych kredytów walutowych. W konsekwencji nadmiernej konsumpcji rządy Gierka zakończyły się głębokim kryzysem i doprowadziły do strajków oraz wprowadzenia stanu wojennego.

W roli żony Gierka – Stanisławy zobaczymy Małgorzatę Kożuchowską. Autorami scenariusza są Michał Kalicki, Krzysztof Tyszowiecki i Rafał Woś. Reżyserią obrazu zajmie się Michał Węgrzyn, a zdjęciami jego brat – Wojciech Węgrzyn. To trzecia już wspólna produkcja braci Węgrzyn w Global Studio – po „Procederze” i, czekającym na premierę „Krime Story – Love Story”. Za produkcję odpowiadają Janusz Iwanowski i Jolanta Owczarczyk.

– W przeprowadzonym kilka lat temu rankingu najważniejszych postaci w najnowszej historii Polski Edward Gierek znalazł się wśród pięciu najważniejszych osób XX wieku. Od 30 lat zbieram materiały do tego filmu. Jestem mu to winien. To będzie najważniejszy film w 2021 roku – zapowiada Janusz Iwanowski.

Premierę filmu zaplanowano w 20. rocznicę śmierci Edwarda Gierka.

Leave a Reply