„Muminki” powrócą w 2021 roku

W warszawskim studiu Animoon trwają prace nad „Pamiętnikami Tatusia Muminka„. To kolejna po „Magicznej zimie Muminków” polsko-fińska pełnometrażowa animacja, którą realizują wspólnie Jakub Wroński i Ira Carpelan.

Kultowe dziś Muminki wymyślone zostały 81 lat temu przez Tove Jansson – fińską pisarkę, malarkę i rysowniczkę. Wydawane od 1945 roku książki i komiksy z przygodami sympatycznych trolli zostały przełożone na 40 języków, a ich przygody wielokrotnie przenoszono na mały i duży ekran.

„Pamiętniki Tatusia Muminka” to już czwarty pełnometrażowy film powstały w oparciu o oryginalną animację z polsko-fińskiego serialu „Opowiadania Muminków” z lat 1977-1982, koprodukowaną przez Jupiter Film i Film Polski. Na powstającą od kilkunastu lat kinową serię składają się „Lato Muminków” (2008), „Muminki w pogoni za kometą” (2010) i „Magiczna zima Muminków” (2017). Ta ostatnia produkcja dała początek współpracy między fińskim Filmkompaniet Alpha, a warszawskim studiem Animoon. Za sprawą polskich animatorów dokonano rekonstrukcji cyfrowej i korekcji barwnej materiałów z lat 80., tak by uczynić je atrakcyjnymi dla współczesnego widza. Wkład Polaków nie ograniczył się jednak wyłącznie do animacji. W pracach nad scenariuszem „Magicznej zimy Muminków” brali udział Piotr Szczepanowicz i Małgorzata Więckowicz-Żyła, za reżyserię odpowiadali wspólnie Jakub Wroński i Ira Carpelan, zaś montaż był dziełem Przemysława Chruścielewskiego. Za polską wersję językową, w nagraniu której wzięli udział m.in. Piotr Fronczewski i Maciej Stuhr, odpowiedzialny był Bartosz Wierzbięta. Zaś prawdziwą furorę zrobiła skomponowana do filmu muzyka Łukasza Targosza. „Magiczna zima Muminków” trafiła do dystrybucji w kilkunastu krajach m.in. w Skandynawii i w Azji, a także znalazła się na liście kandydatów do oscarowych nominacji w 2018 roku w trzech kategoriach – Najlepszy Film Animowany, Najlepsza Muzyka i Najlepsza Piosenka. Za muzykę Łukasz Targosz otrzymał też nominację do Polskich Nagród Filmowych Orły.

Międzynarodowy sukces „Magicznej zimy Muminków” zaowocował kontynuacją współpracy między producentami z Polski i Finlandii. Z przygotowywanych właśnie „Pamiętników Tatusia Muminka” dowiemy się jak wyglądało dzieciństwo głowy rodu Muminków, jakie przygody i postaci towarzyszyły mu na drodze ku dorosłości, a także tego, jak poznał Mamę Muminków. Premiera filmu planowana jest na rok 2021.

„Pamiętniki Tatusia Muminka” realizowane są przy finansowym wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Nordisk Film & TV Fond, Finnish Film Foundation, Svenska kulturfonden i Konstsamfundet.

fot. Kadr z filmu „Magiczna zima Muminków”/materiały prasowe

Leave a Reply