Twórcy „Procederu” przygotowują biografię Edwarda Gierka

Bracia Michał i Wojciech Węgrzynowie pracują nad filmową biografią Edwarda Gierka. Film przedstawić ma historię I sekretarza KC PZPR od powołania na stanowisko w roku 1970 po jego upadek dekadę później. 

Mający przedwojenną emigracyjną przeszłość Edward Gierek w latach 30. XX wieku działał aktywnie w związkach zawodowych we Francji i w Belgii, gdzie związał się z partią komunistyczną. W trakcie II wojny światowej działał w belgijskim ruchu oporu, a po jej zakończeniu wrócił do Polski i rozpoczął działalność w szeregach PZPR. Od lat 50. był członkiem Komitetu Centralnego PZPR i jego Biura Politycznego, z czasem wyrastając na jednego z partyjnych liderów. Po krwawo stłumionym wystąpieniu robotników w grudniu 1970 zastąpił skompromitowanego Władysława Gomułkę na stanowisku I sekretarza KC. Jednym z jego pierwszych posunięć mających na celu m.in. wyciszenie złych nastrojów społecznych, było podwyższenie pensji, emerytur i zasiłków rodzinnych.

Nazywany dekadą gierkowską okres lat 70. charakteryzował się wzrostem inwestycji i poziomu życia Polaków kosztem zaciągania przez kraj zagranicznych kredytów walutowych. Nastąpiło znaczne przyspieszenie rozwoju gospodarczego, jednak w konsekwencji nadmiernej konsumpcji rządy Gierka zakończyły się głębokim kryzysem i doprowadziły do wystąpień społecznych zakończonych wprowadzeniem stanu wojennego.

Scenariusz „Gierka” wyszedł spod ręki dziennikarza ekonomicznego Rafała Wosia oraz Michała Kalickiego, z którymi reżysersko-operatorski duet współpracował już przy realizacji filmu „Proceder”.

Na razie nie wiadomo kto miałby wcielić się w tytułowego bohatera. Jeśli pandemia nie pokrzyżuje planów produkcyjnych, to ekipa „Gierka” wejdzie na plan na jesieni br. Produkcja ma zostać sfinansowana w całości ze środków prywatnych. Odpowiada za nią Global Studio, które wyprodukowało dwa filmy braci Węgrzyn – „Proceder” oraz, czekające na swoją premierę „Krime Story, Love Story”. Za dystrybucję „Gierka” odpowiadać bedzie Mówi Serwis. Film ma wejść na ekrany kin w 2021 roku.

Fot. CC BY-SA 3.0 nl

Leave a Reply