Ruszyły zdjęcia do filmowej biografii Kaliny Jędrusik

26 listopada padł pierwszy klaps na planie filmu „Jesienna dziewczyna„. Filmową biografię słynnej aktorki i piosenkarki Kaliny Jędrusik reżyseruje Katarzyna Klimkiewicz. W roli głównej zobaczymy Marię Dębską.

Rok 1963. Gwiazda Kaliny Jędrusik świeci pełnym blaskiem. Aktorka jest szczęśliwą żoną Stanisława Dygata, ma gorący romans z młodym piosenkarzem, którego jej mąż całkowicie akceptuje. Jednak jej bezwstydna radość życia wielu razi i oburza. Po występie na Barbórce Kalina dowiaduje się, że krzyż, który wyeksponowała na dekolcie, zbulwersował władze ludowe. Dostaje zakaz występów telewizyjnych, który dla wysokiego rangą urzędnika pracującego w telewizji jest okazją do zemsty za nieodwzajemnione uczucie. Co w tej sytuacji zrobi Kalina? Czy uda jej się zachować niezależność? – czytamy w opisie na stronie producenta – firmy Re Studio, w której powstały m.in. głośne obrazy Macieja Pieprzycy „Jestem mordercą” oraz „Ikar. Legenda Mietka Kosza”.

Opowiadając o Kalinie, chcę opowiedzieć o zmaganiach kobiety z oczekiwaniami, jakie stawia przed nią społeczeństwo. To jest temat uniwersalny i zawsze aktualny. Każdy z nas musi mierzyć się z tym, co uznaje się za właściwe dla płci, wieku itp. Kalina buntowała się przeciw nakazom, ale to nie był bunt przeciw władzy PRL, to był bunt wobec władzy jako takiej, wobec narzucania nam odgórnych norm, wobec bigoterii i hipokryzji, wobec oczekiwań, że będziemy tacy, jakimi ktoś chce nas widzieć i że posłusznie przyjmiemy rolę, w którą chce się nas wtłoczyć. Kalina była na świeczniku, uwielbiana i nienawidzona doświadczała tych dylematów w formie ekstremalnej. To wspaniała bohaterka, piękny człowiek, niezapomniana Jesienna Dziewczyna, daleka, a jednocześnie bliska – mówi reżyserka Katarzyna Klimkiewicz, która wraz z Patrycją Nowak jest autorką scenariusza filmu. Dla nagrodzonej w 2010 roku Europejską Nagrodą Fimową za krótkometrażowy obraz „Hanoi-Warszawa” Klimkiewicz „Jesienna dziewczyna” będzie drugim w karierze pełnym metrażem – po nakręconym w Londynie debiutanckim obrazie „Zaślepiona”.

Do roli Kaliny Jędrusik producenci wybrali Marię Dębską. 28-letnia aktorka dała się poznać publiczności m.in. rolami w filmach „Piłsudski” Michała Rosy, „Czarny mercedes” Janusza Majewskiego i „Zabawa Zabawa” Kingi Dębskiej. Za tę ostatnią kreację nominowana jest do tegorocznej Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego.

Na fotelu operatora zasiadła Weronika Bilska, autorka zdjęć m.in. do filmów fabularnych „Jak całkowicie zniknąć” Przemysława Wojcieszka, „Fale” Grzegorza Zaricznego oraz „Kamper” i „Córka trenera” Łukasza Grzegorzka.

Leave a Reply