Ryszard Brylski opowie o śmierci Zygielbojma

Ruszyły zdjęcia do historycznej produkcji „Śmierć Zygielbojma” w reżyserii Ryszarda Brylskiego. To oparta na faktach opowieść o tragedii żydowskiego polityka, który próbował zainteresować świat tragedią Holocaustu. W filmie zobaczymy Wojciecha Mecwaldowskiego, Karolinę Gruszkę, Tomasza Sapryka, Aleksandrę Popławską i Jacka Rotha.

Urodzony w 1895 roku w Warszawie Szmul Zygielbojm był politykiem Bundu i sekretarzem generalnym Sekcji Żydowskiej Centralnej Komisji Związków Zawodowych. W 1940 roku uciekł z okupowanej Polski i trafił do Londynu, gdzie w 1942 roku został członkiem Rady Narodowej RP. Niestety mimo starań nie udało mu się wyciągnąć z getta żony i dzieci. Działając w Radzie, otrzymywał od polskiego podziemia i organizacji żydowskich obszerne raporty o trwającym w Polsce Holokauście, z którymi następnie próbował dotrzeć do najwyższych władz politycznych i wojskowych. W maju 1943 roku na wieść oo upadku powstania w getcie warszawskim popełnił samobójstwo w proteście przeciw bezczynności aliantów wobec ludobójstwa narodu żydowskiego.

Historię Zygielbojma poznamy z perspektywy brytyjskiego dziennikarza prowadzącego śledztwo dotyczące jego śmierci. Mając kochankę pochodzenia żydowskiego mężczyzna zaczyna zgłębiać powody samobójstwa polityka i odkrywa prawdę, na którą pozostawały głuche alianckie rządy.

Za realizowane w Łodzi, Warszawie oraz Londynie zdjęcia do filmu opowiada Piotr Śliskowski („303. Bitwa o Anglię”, „Piłsudski”), a na fotelu reżysera zasiadł Ryszard Ber, twórca „Cudownego lata” i „Żurku”. Producentem filmu jest WFDiF, a jego realizację wsparły Polski Instytut Sztuki Filmowej oraz Polska Fundacja Narodowa.

 

Leave a Reply