Artur Reinhart u laureata Oscara

W połowie czerwca padł pierwszy klaps na planie wojennego dramatu „Der Überläufer” w reżyserii Floriana Gallenbergera, laureata Oscara 2001 za krótkometrażowy obraz „Quiero ser” i autora głośnego filmu „John Rabe”. Za zdjęcia do filmu odpowiada Artur Reinhart, a w jednej z głównych ról zobaczymy polską aktorkę Małgorzatę Mikołajczak.

„Der Überläufer” to adaptacja głośnej, wydanej także w Polsce, powieści „Dezerter” niemieckiego pisarza, laureata Nagrody Goethego, Siegfrieda Lenza. Bohaterem rozgrywającej się w 1944 roku akcji powieści jest jest młody żołnierz Wermachtu, pochodzący z Ełku Walter Proska przydzielony do małego oddziału, którego zadaniem jest zabezpieczenie linii kolejowej. Zamknięci w leśnym bunkerze, wyczerpani upałem i atakami sił partyzanckich, wątpiący w sens wojny żołnierze z każdym dniem coraz mocniej pogrążają się w szaleństwie. Próbujący odnaleźć się wśród tego chaosu Proska decyduje się na dezercję i dołączenie do polskich partyzantów. Nie wie, jak wielką cenę przyjdzie mu zapłacić za zdradę…

Napisana w 1951 roku książka 65 lat przeleżała w szufladzie, gdyż wydawcy uznali ją za polityczną prowokację polityczną plamiącą honor niemieckich żołnierzy, którzy ofiarnie bronili swoich domów przed Armią Czerwoną. Odnaleziona i wydana 2 lata po śmierci, zmarłego w 2014 roku, autora powieść z miejsca stała się bestsellerem i dziś uznawana jest za jedną z najważniejszych pozycji literatury rozliczającej się z okresem II wojny światowej i mitem założycielskim powojennych Niemiec.

W roli głównej reżyser obsadził młodego niemieckiego aktora Jannisa Niewöhnera, a partnerują mu m.in. Katharina Schüttler („Nasze matki, nasi ojcowie”), Sebastian Urzendowsky („Fałszerze”, „Niepokonani”) oraz Małgorzata Mikołajczak („Reakcja łańcuchowa”), która wciela się w rolę Wandy – obdarzonej przez Proska uczuciem członkini polskiego oddziału partyzanckiego.

Dwuczęściowy obraz to wspólna produkcja niemieckich nadawców telewizyjnych NDR, ARD Degeto i SWR. Zdjęcia do filmu realizuje Artur Reinhart („Wenecja”, „Tristan i Izolda”). Za scenografię odpowiada duet Magdalena Dipont, Robert Czesak („Rewers”, „Ziarno prawdy”). Muzykę skomponuje Antoni Komasa-Łazarkiewicz („Pokot”, „Obywatel Jones”). Pierwszy klaps na planie padł w połowie czerwca. Zdjęcia potrwają do końca sierpnia i realizowane są m.in. Krakowie, Wrocławiu, Warszawie oraz na terenie Bawarii.

Premierę filmu zaplanowano na maj 2020 roku w 75. rocznicę zakończenia II wojny światowej.

 

 

Leave a Reply