Marcin Kowalczyk gangsterem u reżysera „Underdoga”

W Warszawie trwają zdjęcia do filmu „Jak zostałem gangsterem. Historia prawdziwa” Macieja Kawulskiego, reżysera hitowego „Underdoga”. Scenariusz filmu jest oparty na faktach i ukazuje autentyczną historię obsadzoną w gangsterskich realiach poprzednich dekad. W głównego bohatera filmu wciela się Marcin Kowalczyk.

Akcja filmu rozpoczyna się w latach 70., gdy bohater jest jeszcze dzieckiem, i obejmuje kolejne dekady aż do czasów współczesnych.

Polska tzw. mafia tamtych lat to nie horda umięśnionych superbohaterów, to nie roztropny, przewidujący ruchy w przód i planujący przyszłość zarząd poszczególnych grup.  To banda dzieciaków w dwurzędowych marynarkach, kolorowych, kreszowych dresach i sandałach zakładanych na skarpety. To przypadek pomieszany z głupotą, tyle że serwowany w okrutnych i bezwzględnych warunkach – opisują pierwowzór głównego bohatera twórcy filmu. – W pewnym momencie historii, kiedy państwo było słabe, ta niesforna, komediowa, wędrowna trupa kontrolowała cały kraj. I robiłaby to do dziś, tak jak to jest na przykład na Sycylii, gdyby nie to, że w pewnym momencie powybijali się nawzajem, a ci, którzy przeżyli, zwykle ułatwiali przeżycie inny kolegom, zapewniając im swoimi zeznaniami bezpieczny i wieloletni pobyt w więzieniu – tłumaczą.

Dostałem tekst scenariusza i zrozumiałem, że po raz pierwszy w polskim kinie życie gangstera zostało opowiedziane, a nie zinterpretowane. I to nie przez ludzi, którzy mówią, że znali, byli, widzieli, ale przez niego samego. Zrozumiałem, że nie czytam kolejnego skryptu z rozprawy sądowej, tylko przepiękną opowieść o miłości i przyjaźni okrutnego człowieka, który jednak przetrwał głównie dlatego, że był zdolny do uczuć. To 40 lat życia zmieszczone w dwugodzinnym obrazie w taki sposób, że ani przez chwilę nie czujesz niedosytu i przesytu. Bo taka jest prawda: czasem niewygodna, czasem bolesna, ale zawsze w punkt – mówi reżyser Maciej Kawulski, który w roli głównej obsadził Marcina Kowalczyka znanego m.in. z genialnej roli Magika w „Jesteś Bogiem” i Marcina w „Hardkor Disco”, laureata Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego w 2012 roku.

Zdjęcia do filmu rozpoczęły się 23 czerwca w Warszawie. Za wizualną stronę filmu odpowiada operator Bartek Cierlica. Scenografię zaprojektował Marek Warszewski, a kostiumy Katarzyna Lewińska. Prace na planie potrwają do 10 sierpnia.

Producentem filmu jest OPEN MIND PRODUCTION SP. Z O.O. SK Maciej Kawulski, Tomasz Wardyn. Obraz na ekrany kin wprowadzi Next Film.

fot. Paweł Juszczuk

2 uwagi do wpisu “Marcin Kowalczyk gangsterem u reżysera „Underdoga”

  1. A gdzie info kto jest scenarzystą? Słowo scenariusz pada w tekście chyba 3x a mimo to wyliczeni są wszyscy łącznie ze scenografem. Chcecie lepszych filmów – to doceniajcie tez piszących

    1. Producent poinformował, że na razie autor nie ujawnia swojego nazwiska. Jako że tekst jest podobno na faktach, to można domniemywać, że jest to osoba związana dawniej ze środowiskiem gangsterskim.

Leave a Reply