Strona główna » „Malowany ptak” – jest teaser adaptacji głośnej powieści Kosińskiego

„Malowany ptak” – jest teaser adaptacji głośnej powieści Kosińskiego

przez Redakcja
malowany ptak

Pojawiła się pierwsza zapowiedź ekranizacji głośnej powieści Jerzego KosińskiegoMalowany ptak”, którą zrealizował czeski reżyser Václav Marhoul. Film pojawi się w kinach we wrześniu br.

Wydany po angielsku w 1965 roku „Malowany ptak” to wstrząsająca historia żydowskiego chłopca z Europy Wschodniej, który na własnej skórze doświadcza antysemityzmu i przemocy towarzyszącej II wojnie światowej. Powieść uważana jest za jedną z najważniejszych książek drugiej połowy XX wieku. Przyniosła ona Jerzemu Kosińskiemu sławę i miejsce w panteonie najwybitniejszych współczesnych pisarzy. W Polsce powieść przyjęto z mieszanymi uczuciami zarzucając jej autorowi, że źle przedstawił Polaków, mimo że dzięki pomocy ze strony chłopskiej polskiej rodziny udało mu się bezpiecznie przeżyć II wojnę światową.

Scenariusz „Malowanego ptaka” w 2013 roku wyróżniono Nagrodą ScripTeast im. Krzysztofa Kieślowskiego na festiwalu filmowym w Cannes. Zdjęcia do filmu trwały 2 lata. Obraz ma być filmową impresją prawie pozbawioną warstwy dialogowej. Reżyser w wywiadach podkreśla swoją inspirację twórczością Andrieja Tarkowskiego.

W głównej roli w „Malowanym ptaku” występuje dziecięcy aktor Petr Kotlár. Towarzyszą mu ukraińskie aktorki Nina Šunevič i Ala Sakalova, Rosjanin Aleksiej Krawczenko, Czesi Petr Vaněk, Jitka Čvančarová, Radim Fiala, Filip Kaňkovský i Milan Šimáček, a Polskę reprezentuje Lech Dyblik. W drugoplanowych rolach zobaczymy gwiazdy światowego formatu: Stellana Skarsgårda, Udo Kiera i Harveya Keitela. Za zdjęcia do „Malowanego ptaka” odpowiada Vladimír Smutný.

Produkcja filmu kosztowała ok. 160 milionów koron (ok. 25 mln złotych). Producenci zabiegali o wsparcie obrazu w Polskim Instytucie Sztuki Filmowej, jednak dwukrotnie odrzucono ich wniosek.

Polecane wpisy:

Skomentuj