Jacek Bławut opowie o legendzie ORP Orzeł

18 czerwca ruszyły zdjęcia do historycznej superprodukcji „Orzeł. Ostatni patrol„, która opowie o bohaterskich czynach polskich marynarzy podczas II wojny światowej. Film Jacka Bławuta postara się również przybliżyć okoliczności zatonięcia słynnego okrętu.

Zwodowany w styczniu 1938 roku ORP Orzeł wraz z bliźniaczym ORP Sęp stanowił parę najnowocześniejszych polskich okrętów podwodnych. W momencie rozpoczęcia II wojny światowej brał udział w wojnie obronnej polskiego wybrzeża. Jego załoga wsławiła się brawurową ucieczką z portu w Talinie – miejsca internowania przez współpracującą z III Rzeszą Estonię oraz zatopieniem w kwietniu 1940 roku niemieckiego transportowca Rio de Janeiro biorącego udział w hitlerowskiej inwazji na Norwegię. Film „Orzeł. Ostatni patrol” to spektakularna produkcja, która przybliży ostatnią misję najsłynniejszego z polskich okrętów.

Przygotowania do rozpoczęcia zdjęć trwały przez ostatnie kilka lat. Tyle bowiem czasu zabrało stworzenie wiernej rekonstrukcji wnętrza okrętu. A dzięki zastosowaniu specjalnie w tym celu zaprojektowanej, jedynej w Polsce platformie hydraulicznej, filmowcy odwzorują zachowanie jednostki podczas wynurzeń, zanurzeń oraz wybuchów bomb głębinowych.

Poza zdjęciami na hali odbywają się zdjęcia morskie na Bałtyku. Uczestniczą w nich okręty podwodne 3. Flotylli Okrętów Marynarki Wojennej.

W członków załogi podwodnej chluby Marynarki Wojennej II RP wcielają się Tomasz Ziętek („Cicha noc”, „Kamienie na szaniec”, „Czarny Czwartek. Janek Wiśniewski padł”), Antoni Pawlicki („Czas honoru” – serial TV, „Katyń”), Tomasz Schuchardt („Kurier”, „Miasto 44”, „Karbala”), Mateusz Kościukiewicz („Najlepszy”, „Wałęsa. Człowiek z nadziei”), Rafał Zawierucha („Bogowie”, „Jack Strong”, „Pewnego razu… w Hollywood”), Adam Woronowicz („Kurier”, „Zimna wojna”, „Popiełuszko. Wolność jest w nas”) i Filip Pławiak („303. Bitwa o Anglię”, „Wołyń”, „Kamienie na szaniec”).

Za zdjęcia odpowiada Jolanta Dylewska, nagradzana autorka zdjęć m.in. do filmu „W ciemności” Agnieszki Holland. O oprawę dźwiękową filmu zadba Radosław Ochnio.

Realizację filmu „Orzeł. Ostatni patrol” kwotą 6 mln złotych wsparł Polski Instytut Sztuki Filmowej. Producentem filmu jest AURA FILMS – Anna Bławut Mazurkiewicz i Bartek Gliński. Koproducenci filmu to WFDiF, Gdyńskie Centrum Kultury, DI Factory i Impakt Film.

Premiera zapowiadana jest na jesień 2020 roku. Obraz na ekrany wprowadzi Kino Świat.

Fot. Bartosz Mrozowski

Leave a Reply