Jacek Bławut opowie o legendzie ORP Orzeł

18 czerwca ruszyły zdjęcia do historycznej superprodukcji „Orzeł. Ostatni patrol„, która opowie o bohaterskich czynach polskich marynarzy podczas II wojny światowej. Film Jacka Bławuta postara się również przybliżyć okoliczności zatonięcia słynnego okrętu.

Zwodowany w styczniu 1938 roku ORP Orzeł wraz z bliźniaczym ORP Sęp stanowił parę najnowocześniejszych polskich okrętów podwodnych. W momencie rozpoczęcia II wojny światowej brał udział w wojnie obronnej polskiego wybrzeża. Jego załoga wsławiła się brawurową ucieczką z portu w Talinie – miejsca internowania przez współpracującą z III Rzeszą Estonię oraz zatopieniem w kwietniu 1940 roku niemieckiego transportowca Rio de Janeiro biorącego udział w hitlerowskiej inwazji na Norwegię. Film „Orzeł. Ostatni patrol” to spektakularna produkcja, która przybliży ostatnią misję najsłynniejszego z polskich okrętów.

Przygotowania do rozpoczęcia zdjęć trwały przez ostatnie kilka lat. Tyle bowiem czasu zabrało stworzenie wiernej rekonstrukcji wnętrza okrętu. A dzięki zastosowaniu specjalnie w tym celu zaprojektowanej, jedynej w Polsce platformie hydraulicznej, filmowcy odwzorują zachowanie jednostki podczas wynurzeń, zanurzeń oraz wybuchów bomb głębinowych.

Poza zdjęciami na hali odbywają się zdjęcia morskie na Bałtyku. Uczestniczą w nich okręty podwodne 3. Flotylli Okrętów Marynarki Wojennej.

W członków załogi podwodnej chluby Marynarki Wojennej II RP wcielają się Tomasz Ziętek („Cicha noc”, „Kamienie na szaniec”, „Czarny Czwartek. Janek Wiśniewski padł”), Antoni Pawlicki („Czas honoru” – serial TV, „Katyń”), Tomasz Schuchardt („Kurier”, „Miasto 44”, „Karbala”), Mateusz Kościukiewicz („Najlepszy”, „Wałęsa. Człowiek z nadziei”), Rafał Zawierucha („Bogowie”, „Jack Strong”, „Pewnego razu… w Hollywood”), Adam Woronowicz („Kurier”, „Zimna wojna”, „Popiełuszko. Wolność jest w nas”) i Filip Pławiak („303. Bitwa o Anglię”, „Wołyń”, „Kamienie na szaniec”).

Za zdjęcia odpowiada Jolanta Dylewska, nagradzana autorka zdjęć m.in. do filmu „W ciemności” Agnieszki Holland. O oprawę dźwiękową filmu zadba Radosław Ochnio.

Realizację filmu „Orzeł. Ostatni patrol” kwotą 6 mln złotych wsparł Polski Instytut Sztuki Filmowej. Producentem filmu jest AURA FILMS – Anna Bławut Mazurkiewicz i Bartek Gliński. Koproducenci filmu to WFDiF, Gdyńskie Centrum Kultury, DI Factory i Impakt Film.

Premiera zapowiadana jest na jesień 2020 roku. Obraz na ekrany wprowadzi Kino Świat.

Fot. Bartosz Mrozowski

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *