Andrzej Seweryn legendarnym kapelanem Szarych Szeregów

Andrzej Seweryn wcieli się w postać ks. Jana Ziei, kapelana-legendy Szarych Szeregów. Filmową biografię księdza reżyseruje Robert Gliński.

Ksiądz Jan Zieja to posągowa postać polskiego katolicyzmu – kapelan Legionów z okresu wojny polsko-bolszewickiej, uczestnik kampanii wrześniowej, po zakończeniu której pełnił funkcje pełnił funkcje duszpasterskie w organizacjach konspiracyjnych: przy Komendzie Głównej AK, Szarych Szeregach oraz Batalionach Chłopskich. Współpracował także z Radą Pomocy Żydom „Żegota”, której dostarczał katolickie metryki chrztu dla ukrywanych osób. W trakcie powstania warszawskiego został kapelanem walczącego na Mokotowie pułku „Baszta”. Po upadku powstania trafił do obozu przejściowego w Pruszkowie, a następnie został wywieziony na roboty do Niemiec.

Po wojnie trafił na Ziemie Odzyskane. W latach 1945-49 pełnił rolę kapelana w Słupsku, gdzie zainicjował powstanie pierwszego i przez długi czas jedynego pomnika Powstańców Warszawskich. Na początku lat 50. wrócił do Warszawy, gdzie osiadł na stałe zajmując się pracą pisarską i duszpasterską, wspierając przy tym ruchy obywatelskie. Był sygnatariuszem słynnego Listu 59 protestującego przeciwko zmianom w Konstytucji PRL, jednym z założycieli Komitetu Obrony Robotników, a także Ruchu Obrony Praw Człowieka i Obywatela. Wspierał także działalność NSZZ „Solidarność”. Zmarł 19 października 1991 roku w Warszawie.

Rola ks. Ziei to dla Andrzeja Seweryna kolejna już okazja do pokazania na ekranie wybitnej postaci z historii polskiego Kościoła. W 2000 roku w filmie Teresy Kotlarczyk „Prymas. Trzy lata z tysiąclecia” wcielił się w kardynała Stefana Wyszyńskiego. Rola ta przyniosła mu Nagrodę Prezesa Zarządu Telewizji Polskiej na Festiwalu Filmowym w Gdyni oraz nominację do Polskich Nagród Filmowych Orły.

Autorem scenariusza filmu „Zieja” jest Wojciech Lepianka. W tytułową postać w okresie młodości wcieli się Mateusz Więcławek. W obsadzie znaleźli się również Tadeusz Bradecki (jako Prymas Stefan Wyszyński), Jakub Wieczorek (jako Jacek Kuroń) i Lesław Żurek (jako Karol Wojtyła). Zdjęcia do filmu realizowane są m.in. w Lublinie, Nałęczowie i Kazimierzu Dolnym.

Producentem filmu z ramienia WFDiF jest Włodzimierz Niderhaus.

Fot. Andrzej Seweryn w serialu „Rojst”/materiały prasowe Showmax

 

Leave a Reply