Strona główna » „Szarlatan” – nowy projekt Agnieszki Holland

„Szarlatan” – nowy projekt Agnieszki Holland

przez Redakcja
szarlatan

Agnieszka Holland nie zwalnia tempa. Po światowej premierze, opowiadającego o ukraińskim wielkim głodzie, filmu „Mr Jones” reżyserka przygotowuje już kolejną produkcję. W czeskim Studio Barrandov ruszyły prace nad filmem „Šarlatán„, opowiadającym o słynnym czeskim uzdrowicielu, Janie Mikolášku, którego gra Ivan Trojan.

Urodzony w 1887 roku Mikolášek był medycznym samoukiem, który dzięki ogrodniczej profesji znakomicie poznał świat roślin i ich lecznicze właściwości. Ze swoich umiejętności słynął w całych Czechach, a wśród pacjentów byli m.in. prezydent przedwojennej Czechosłowacji  Wśród jego pacjentów byli m.in. przedwojenny prezydent Tomas Masaryk, aktorka Olga Scheinpflugová, malarz i grafik Max Švabinski, kompozytor Josef Bohuslav Foerster, wirtuoz skrzypiec Jaroslav Kocian, a także komunistyczny premier powojennej Czechosłowacji Antonín Zápotocký, po śmierci którego władze zdecydowały się na wtrącenie uzdrowiciela do więzienia. Główna akcja filmu rozgrywać się będzie w latach 50. XX wieku i opowie o zderzeniu Mikoláška z machiną komunistycznego systemu.

Autorem scenariusza filmu jest Marek Epstein. W postać Mikoláška wciela się znakomity czeski aktor Ivan Trojan, z którym Agnieszka Holland pracowała już przy telewizyjnym „Gorejącym krzewie”. W roli młodego Mikoláška zobaczymy z kolei syna Ivana Trojana – Josefa.  Za zdjęcia odpowiadać będzie Martin Štrba. Muzykę do filmu skomponuje Antoni Komasa-Łazarkiewicz.

Film będzie koprodukcją czesko-irlandzko-słowacko-niemiecką, a producentem wiodącym jest czeskie studio Marlene Film Production Ltd. Premierę filmu zapowiedziano na 2020 rok.

Polecane wpisy:

Skomentuj