„Szarlatan” – nowy projekt Agnieszki Holland

Agnieszka Holland nie zwalnia tempa. Po światowej premierze, opowiadającego o ukraińskim wielkim głodzie, filmu „Mr Jones” reżyserka przygotowuje już kolejną produkcję. W czeskim Studio Barrandov ruszyły prace nad filmem „Šarlatán„, opowiadającym o słynnym czeskim uzdrowicielu, Janie Mikolášku, którego gra Ivan Trojan.

Urodzony w 1887 roku Mikolášek był medycznym samoukiem, który dzięki ogrodniczej profesji znakomicie poznał świat roślin i ich lecznicze właściwości. Ze swoich umiejętności słynął w całych Czechach, a wśród pacjentów byli m.in. prezydent przedwojennej Czechosłowacji  Wśród jego pacjentów byli m.in. przedwojenny prezydent Tomas Masaryk, aktorka Olga Scheinpflugová, malarz i grafik Max Švabinski, kompozytor Josef Bohuslav Foerster, wirtuoz skrzypiec Jaroslav Kocian, a także komunistyczny premier powojennej Czechosłowacji Antonín Zápotocký, po śmierci którego władze zdecydowały się na wtrącenie uzdrowiciela do więzienia. Główna akcja filmu rozgrywać się będzie w latach 50. XX wieku i opowie o zderzeniu Mikoláška z machiną komunistycznego systemu.

Autorem scenariusza filmu jest Marek Epstein. W postać Mikoláška wciela się znakomity czeski aktor Ivan Trojan, z którym Agnieszka Holland pracowała już przy telewizyjnym „Gorejącym krzewie”. W roli młodego Mikoláška zobaczymy z kolei syna Ivana Trojana – Josefa.  Za zdjęcia odpowiadać będzie Martin Štrba. Muzykę do filmu skomponuje Antoni Komasa-Łazarkiewicz.

Film będzie koprodukcją czesko-irlandzko-słowacko-niemiecką, a producentem wiodącym jest czeskie studio Marlene Film Production Ltd. Premierę filmu zapowiedziano na 2020 rok.

Fot. Marlene Film Production

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *