Strona główna » Wiosną zdjęcia do ekranizacji „Króla” Szczepana Twardocha

Wiosną zdjęcia do ekranizacji „Króla” Szczepana Twardocha

przez Redakcja
twardoch serial

Wiosną padnie pierwszy klaps na planie serialu „Król” opartego na kultowej powieści Szczepana Twardocha osadzonej w realiach przedwojennej Warszawy. W tej chwili trwa kompletowanie obsady.

Wydany w 2016 roku „Król” to opowieść o stanowiącej etniczny, społeczny, religijny i polityczny tygiel Warszawie A.D.1937, którą poznajemy z perspektywy żydowskiego boksera Jakuba Szapiry oraz trzęsącego przestępczym światem przedwojennej stolicy gangstera Kuma Kaplicy. Jak można przeczytać w materiałach Wydawnictwa Literackiego:

„Wszystko zaczyna się w zatłoczonej sali Kina Miejskiego, gdzie rozentuzjazmowana publiczność przygląda się walce bokserskiej. Trwa ostatnie starcie w meczu o drużynowe mistrzostwo stolicy. Polscy kibice dopingują reprezentanta Legii — znanego falangistę Andrzeja Ziembińskiego. Z żydowskich trybun dobiegają okrzyki na cześć zawodnika klubu Makabi Warszawa, Jakuba Szapiry. Ten wieczór należy do niego. Wśród wiwatów jednych i gwizdów drugich, triumfowi Szapiry przyglądają się siedemnastoletni Mojżesz Bernsztajn oraz Kum Kaplica — stary bojownik PPS, socjalista i król warszawskiego półświatka.

Czterdzieści lat później, w Tel Awiwie, emerytowany żołnierz Mosze Inbar pochyla się nad maszyną do pisania, by powrócić do wieczoru, w którym po raz pierwszy ujrzał na ringu pięknego, zuchwałego i niezmiernie pewnego siebie boksera. Wówczas nie wiedział jeszcze, że w 1937 roku to właśnie Szapiro, prawa ręka Kaplicy, zabił jego ojca z powodu niespłaconego długu. Nie przypuszczał też, jak wiele w jego życiu zmieni jeden wieczór i spotkanie z Kumem Kaplicą…”.

Książkę określaną mianem literackiego knock-outu w ubiegłym roku na teatralne deski przenieśli wspólnie Piotr Demirski i Monika Strzępka. Powieść doczekała się także literackiej kontynuacji – tom „Królestwo” trafił do księgarń w październiku 2018.

Planowany serial liczył będzie 8 odcinków. Jego scenariusz powstał przy współudziale Szczepana Twardocha. Za produkcję odpowiada Canal+, a na fotelu reżysera zasiądzie Jan P. Matuszyński, twórca „Ostatniej rodziny” oraz jeden z reżyserów dwóch sezonów „Watahy”. Zdjęcia będą realizowane w Warszawie w okresie pomiędzy kwietniem a wrześniem 2019.

Data premiery serialu nie jest jeszcze znana.

Polecane wpisy:

Skomentuj