Wiosną zdjęcia do ekranizacji „Króla” Szczepana Twardocha

Wiosną padnie pierwszy klaps na planie serialu „Król” opartego na kultowej powieści Szczepana Twardocha osadzonej w realiach przedwojennej Warszawy. W tej chwili trwa kompletowanie obsady.

Wydany w 2016 roku „Król” to opowieść o stanowiącej etniczny, społeczny, religijny i polityczny tygiel Warszawie A.D.1937, którą poznajemy z perspektywy żydowskiego boksera Jakuba Szapiry oraz trzęsącego przestępczym światem przedwojennej stolicy gangstera Kuma Kaplicy. Jak można przeczytać w materiałach Wydawnictwa Literackiego:

„Wszystko zaczyna się w zatłoczonej sali Kina Miejskiego, gdzie rozentuzjazmowana publiczność przygląda się walce bokserskiej. Trwa ostatnie starcie w meczu o drużynowe mistrzostwo stolicy. Polscy kibice dopingują reprezentanta Legii — znanego falangistę Andrzeja Ziembińskiego. Z żydowskich trybun dobiegają okrzyki na cześć zawodnika klubu Makabi Warszawa, Jakuba Szapiry. Ten wieczór należy do niego. Wśród wiwatów jednych i gwizdów drugich, triumfowi Szapiry przyglądają się siedemnastoletni Mojżesz Bernsztajn oraz Kum Kaplica — stary bojownik PPS, socjalista i król warszawskiego półświatka.

Czterdzieści lat później, w Tel Awiwie, emerytowany żołnierz Mosze Inbar pochyla się nad maszyną do pisania, by powrócić do wieczoru, w którym po raz pierwszy ujrzał na ringu pięknego, zuchwałego i niezmiernie pewnego siebie boksera. Wówczas nie wiedział jeszcze, że w 1937 roku to właśnie Szapiro, prawa ręka Kaplicy, zabił jego ojca z powodu niespłaconego długu. Nie przypuszczał też, jak wiele w jego życiu zmieni jeden wieczór i spotkanie z Kumem Kaplicą…”.

Książkę określaną mianem literackiego knock-outu w ubiegłym roku na teatralne deski przenieśli wspólnie Piotr Demirski i Monika Strzępka. Powieść doczekała się także literackiej kontynuacji – tom „Królestwo” trafił do księgarń w październiku 2018.

Planowany serial liczył będzie 8 odcinków. Jego scenariusz powstał przy współudziale Szczepana Twardocha. Za produkcję odpowiada Canal+, a na fotelu reżysera zasiądzie Jan P. Matuszyński, twórca „Ostatniej rodziny” oraz jeden z reżyserów dwóch sezonów „Watahy”. Zdjęcia będą realizowane w Warszawie w okresie pomiędzy kwietniem a wrześniem 2019.

Data premiery serialu nie jest jeszcze znana.

Jedna uwaga do wpisu “Wiosną zdjęcia do ekranizacji „Króla” Szczepana Twardocha

Leave a Reply