Janusz Majewski rozpoczął zdjęcia do „Czarnego Mercedesa”

Z początkiem listopada ruszyły w Warszawie zdjęcia do „Czarnego Mercedesa” Janusza Majewskiego. Reżyser „C.K. Dezerterów” przenosi na ekran swoją własną powieść kryminalną osadzoną w realiach Warszawy i Lwowa pod niemiecką okupacją.

Bohaterem opublikowanej w 2016 roku przez wydawnictwo Marginesy powieści jest nadkomisarz Rafał Król, funkcjonariusz tzw. granatowej policji,  który musi rozwikłać tajemnicę śmierci pięknej młodej kobiety – Żydówki ukrywającej się pod nazwiskiem Krystyny Holzer, żony spolonizowanego Saksończyka – mecenasa Karola Holzera. Przed wybuchem wojny była jego studentką, a  zarazem obiektem niespełnionej miłości. Choć formalnie Król jest oficerem formacji współpracującej z Niemcami, to stanowisko nadkomisarza jest przykrywką dla jego działalności konspiracyjnej.

„Czarny mercedes” to pierwsza z serii powieści o Rafale Królu. W 2018 roku do księgarń trafiła jej kontynuacja – „Ryk czarnego lwa”.

Pierwszy klaps na planie ekranizacji padł 6 listopada. Za scenografię do „Czarnego Mercedesa” odpowiada Andrzej Haliński, który współpracował z Januszem Majewskim przy „Excentrykach” i „Małej maturze 1947”. Zdjęcia do filmu realizuje Arkadiusz Tomiak („Obława”, „Dziewczyna z szafy”).

Producentem „Czarnego Mercedesa” jest Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych. Budżet filmu oszacowano na blisko 12,5 mln pln. Realizację kwotą 5 mln zł wsparł Polski Instytut Sztuki Filmowej.

 

Leave a Reply