Lech Majewski o dorastaniu w czasach PRL

Na Śląsku trwa kolejna transza zdjęć do filmu Lecha MajewskiegoBrigitte Bardot cudowna„. Obraz ma być rozliczeniem z dzieciństwem i młodością spędzonymi przez reżysera w Katowicach. Główną rolę w filmie kreuje Kacper Olszewski, a w obsadzie znaleźli się także Magdalena Różdżka i Andrzej Grabowski.

Scenariusz „Brigitte Bardot cudowna” oparty jest na autobiograficznej powieści „Pielgrzymka do grobu Brigitte Bardot cudownej„, którą Lech Majewski napisał przed laty na emigracji. Główny bohater, Adam to chłopiec wychowany samotnie przez matkę. Ojciec, którego Adam nigdy nie widział, walczył podczas bitwy o Anglię jako pilot dywizjonu 302. Jego obecny los jest nieznany. Do chłopca przychodzą jednak od niego paczki i kartki pocztowe. To sprawia, że rodzinę co rusz niepokoją funkcjonariusze bezpieki. Adam zaś bezustannie marzy, że któregoś dnia ojciec wyląduje na zakurzonym boisku szkolnym w swoim Spitfajerze i wznieci tuman pyłu, z którego wyłoni się żywy, bohaterski i wspaniały.

Punktem wyjścia do ekranowej opowieści jest znana z „Odysei” podróż mitycznego Telemacha w poszukiwaniu ojca. Podobnie jak bohater Homera spotykał postaci mityczne, tak Adam w swoich fantazjach stykać się będzie z bohaterami zachodniej popkultury m.in. Brigitte Bardot, Elizabeth Taylor, Marlonem Brando, Rogerem Moorem czy członkami zespołu The Beatles… Bramą do ich świata jest ekran kina Rialto w Katowicach.

W roli Adama zobaczymy doświadczonego dziecięcego aktora Kacpra Olszewskiego, który ma na swoim koncie m.in. występ u boku Christophera Lamberta w międzynarodowej produkcji „Sobibor”. W jego filmografii znajdziemy także takie tytuły, jak „Baby Bump” Kuby Czekaja czy „Gwiazdy” Jana Kidawy Błońskiego. W obsadzie filmu znaleźli się także m.in. Magdalena Różdżka Andrzej Grabowski.

Pierwszy klaps na planie filmu padł w sierpniu br. Obraz powstaje dzięki finansowemu wsparciu Urzędu Miasta Katowic. Producentami filmu „Brigitte Bardot cudowna” są Stowarzyszenie Twórców i Mecenasów Kultury i Nauki Angelus Silesius oraz Domino Film. Kinową premierę obrazu zaplanowano na 2020 rok.

fot. Angelus Silesius

Leave a Reply