Dziędziel, Ferency i Dyblik w skoku na bank

Marian Dziędziel, Adam Ferency, Lech Dyblik i Maciej Stuhr tak wygląda obsada powstającej właśnie w Krakowie komedii kryminalnej „Na bank się uda” w reżyserii Szymona Jakubowskiego.

Trzech starszych panów dokonuje napadu na bank. Doskonale przygotowani, uzbrojeni po zęby i w maskach na twarzy, pod okiem kamer monitoringu wchodzą do banku i włamują się do podziemnego sejfu. Kiedy policja przyjeżdża na miejsce, ze zdziwieniem stwierdza, że nic nie zginęło. Ale czy na pewno? I tak splatają się losy trzech staruszków, młodego hakera i policyjnego informatyka. Jest i piękna dziewczyna. Pozostaje tylko pytanie, co czeka ich na końcu tej przygody, nagroda czy więzienna cela?

– Gdy pierwszy raz przeczytałem o tym zwariowanym napadzie na bank artykuł w gazecie, wydało mi się to zabawne i nieporadne. Ale już po chwili zacząłem się zastanawiać: jak to – staruszkowie napadli na bank? Po co? Czemu miało to wszystko służyć? Co takiego wydarzyło się w ich życiu, że podjęli się tak desperackiego kroku? Te i kilka innych pytań zainspirowały mnie do napisania tej zwariowanej historii. Słodko-gorzkiej komedii o współczesnej Polsce, w której żeby wygrać życie, trzeba pokonać system – mówi scenarzysta i reżyser Szymon Jakubowski, który za „Na bank się uda” nagrodzony został w 5. edycji konkursu scenariuszowego Trzy Korony – Małopolska Nagroda Filmowa.

Scenariusz został także świetnie oceniony przez znanego script doctora z Hollywood Michaela Raya Browna, który pracował przy takich filmach, jak: „Apollo 13”, „Tańczący z wilkami”, „Czas patriotów”, „Braveheart – Waleczne serce”, „Mój chłopak się żeni”, „Skazani na Shawshank” czy „Urodzeni mordercy”.

W obsadzie filmu znaleźli się także Józef Pawłowski, Emma Giegżno, Paulina Gałązka, Przemysław Sadowski, Magdalena Walach, Michał Mikołajczak i Bronisław Cieślak. Za zdjęcia odpowiada Patryk Jordanowicz, laureat nagrody operatorskiej Montreal First Peoples’ Festival za pracę przy dokumencie „Gugara”.

Producentami filmu są Ewa Lewandowska, Tomasz Mandes – EKIPA Sp. z o.o.

„Na bank się uda” wejdzie na ekrany kin w przyszłym roku. Za dystrybucję filmu odpowiada Next Film sp. z.o.o.

Leave a Reply