„Maryjki” – niebanalny komediodramat od autorki nagradzanego „Hycla”

W Krakowie ruszyły zdjęcia do filmu „Maryjki” – fabularnego debiutu Darii Woszek, autorki nagradzanego „Hycla”, który znalazł się na oscarowej shortliście w kategorii filmów krótkometrażowych.

„Maryjki” to opowieść o 50-letniej Marii, która w dojrzałym wieku odkrywa zmysłowość, namiętność oraz radość życia. To historia o podmiotowości kobiet i cenie jaką muszą zapłacić za bycie sobą. Niebanalny komediodramat o którym reżyserka mówi: „Maryjki są  historią o znajdowaniu siebie, wyjściu poza stereotypy kulturowe, społeczne czy biologiczne. Swoje poszukiwania korzeni i „tożsamości” kobiecości rozpoczęłam od rozmów z matką i przyjaciółkami, które już przekroczyły ten wiek albo są już blisko.  Odkryły, że to jest czas, w którym mogły już przestać wypełniać społeczne i kulturowe role. Zaczęły pytać same siebie „kim jestem?” Kim jestem, jeżeli nie określam siebie jako córka, matka, mężatka, kochanka, czy aktorka?

W roli głównej reżyserka obsadziła Grażynę Misiorowską z Teatru w Opolu. Partnerują jej m.in Helena Sujecka („Niewinne”, „Małe Sztuczki”, „Dowłatow”)  Janusz Chabior („Kołysanka”, „Służby specjalne”, „Botoks”) ,Barbara Kurzaj („Moje córki krowy”, „Pod mocnym Aniołem”) i Krzysztof Zawadzki („Lejdis”, „Kochankowie z Marony”).

Za zdjęcia odpowiada Michał Pukowiec („Diablo”, „Fanatyk”). Ścieżkę dźwiękową do filmu skomponuje Bartosz Chajdecki („Bogowie”, „Chce się żyć”)

Budżet filmu oszacowano na 3 mln złotych. Produkcję kwotą 1,5 mln dofinansował Polski Instytut Sztuki Filmowej. „Maryjki” powstają w koprodukcji Jutrzenka Studio z firmą Solopan oraz All Muses. Film na ekrany wejdzie w 2019 roku.

Leave a Reply