Twórca „Rewersu” o Kobro i Strzemińskim

W Krakowie trwają prace nad filmem „Kobro / Strzemiński. Opowieść fantastyczna” w reżyserii Borysa Lankosza. Film zrealizowano częściowo w wirtualnej scenografii, wszystkie role kobiece zagrała Agata Buzek, a męskie Łukasz Simlat.

Katarzyna Kobro i Władysław Strzemiński zaliczani są do grona największych awangardowych artystów XX wieku. Ich niezwykle bogata i zróżnicowana – obejmująca malarstwo, rzeźbę, architekturę, wzornictwo przemysłowe i projektowanie graficzne – sztuka rozwijająca się od końca lat 1910 do początku 1950 stanowi jedną z najbardziej konsekwentnych realizacji założeń modernistycznej awangardy.

W warstwie fabularnej „Kobro / Strzemiński. Opowieść fantastyczna” ma być opowieścią o dwójce artystów, którzy mimo niesprzyjających okoliczności: wojny, kalectwa, biedy i politycznych represji, nigdy nie porzucili swoich marzeń. Tworzyli, żyjąc w przekonaniu, że za pomocą sztuki można zmienić świat. Autorką scenariusza filmu jest Małgorzata Sikorska-Miszczuk. Za zdjęcia odpowiadał Marcin Koszałka, zaś producentką Magdalena Lankosz. W ekipie znaleźli się także animatorka Tessa Moult-Milewska oraz Mateusz Świderski z Dream Adoption Society odpowiedzialny za stworzenie wirtualnej rzeczywistości.

Trwający 40 minut obraz powstaje na zamówienie Instytutu Adama Mickiewicza, a swoją premierę będzie miał podczas organizowanej przez IAM monograficznej wystawy „Kobro /Strzemiński” w Centrum Pompidou w Paryżu.

Obecnie trwają prace postprodukcyjne w studio Multilab KPT w Krakowie. Realizację projektu wsparło finansowo Krakowskie Biuro Festiwalowe.

 

Leave a Reply