Borys Szyc jako młody Piłsudski

9 sierpnia w klasztorze w Lubiążu padł pierwszy klaps na planie filmu o młodości Józefa Piłsudskiego, którą reżyseruje Michał Rosa. W roli głównej zobaczymy Borysa Szyca.

Będzie to opowieść „o człowieku pełnym emocji i pasji, bliskim depresji i śmierci, terroryście rzucającym bomby i napadającym na pociągi, liczącym głównie na siebie, często egoiście, kochającym gorąco i namiętnie mężczyźnie z wizją kraju, który kochał ponad wszystko” – napisał aktor na swoim instagramowym profilu prezentując zdjęcia z charakteryzacji.

W filmie „Józef Piłsudski – przystanek Niepodległość” reżyser i scenarzysta Michał Rosa ma ambicje przybliżyć widzom mniej znaną część biografii Marszałka. Okres od roku 1901 do 1914, podczas którego Piłsudski tworzył struktury Polskiej Partii Socjalistycznej i jej Organizacji Bojowej.

Podczas pobytu w Lubiążu ekipa realizowała sceny pobytu i ucieczki Piłsudskiego ze szpitala Mikołaja Cudotwórcy w Petersburgu, dokąd władze carskie skierowały go na obserwację psychiatryczną.

Za zdjęcia odpowiada Piotr Śliskowski, którego pracę można podziwiać we wchodzącym właśnie na ekrany filmie „303. Bitwa o Anglię”.

Producentem „Piłsudskiego” jest Studio Filmowe Kadr. Budżet filmu oszacowano na 15 mln pln. Produkcję kwotą 6 mln złotych wsparł Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Leave a Reply