Powstanie filmowa biografia Kaliny Jędrusik

Trwają przygotowania do realizacji „Jesiennej dziewczyny” – filmowej opowieści o życiu Kaliny Jędrusik. Historię wybitnej polskiej aktorki i artystki estradowej przeniesie na ekran laureatka Europejskiej Nagrody Filmowej  Katarzyna Klimkiewicz.

Urodzona w 1930 roku Kalina Jędrusik była symbolem seksu polskiego kina lat 60. i 70. Popularność przyniósł jej udział w programach telewizyjnych Kabaretu Starszych Panów oraz kreacje filmowe, m.in. w „Lekarstwie na miłość” Jana Batorego. W plebiscycie na najlepszą aktorkę w historii polskiego filmu, zorganizowanym w 1996 roku przez redakcję pisma „Film” z okazji 100-lecia kina, zajęła trzecie miejsce.

Reżyserką filmu jest Katarzyna Klimkiewicz – laureatka Europejskiej Nagrody Filmowej za krótkometrażowy obraz „Hanoi-Warszawa” i autorka dobrze przyjętego na świecie anglojęzycznego obrazu „Zaślepiona” wyróżnionego nagrodami za Najlepszy Film oraz Reżyserię na Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych „Młodzi i Film”.

„Jesienna dziewczyna”, której scenariusz Katarzyna Klimkiewicz napisała wspólnie z Patrycją Nowak, zapowiadana jest jako pierwszy film fabularny o ikonie, jaką stała się Jędrusik. Obraz nie będzie jednak klasyczną filmową biografią. – „Jesienna dziewczyna” ma być inspirowaną autentycznymi wydarzeniami opowieścią o kobiecie, o której powiedzieć można wiele rzeczy, ale nie to, że była „zwykła”. Jędrusik wymykała się wszelkim schematom – i tę niejednoznaczność chcemy w naszej historii pokazać. Chcemy pokazać Kalinę „nie tylko z ciała”, ale taką, w której cielesność splata z duszą – czytamy na stronie Re Studio, producenta filmu.

W roli Kaliny Jędrusik zobaczymy Marię Dębską, znaną m.in. z filmów „Moje córki krowy” Kingi Dębskiej i „Cicha noc” Piotra Domalewskiego, a także seriali „W rytmie serca” i „Wojenne dziewczyny”.

Za produkcję „Jesiennej dziewczyny” odpowiadają Renata Czarnkowska-Listoś i Maria Gołoś, które pod szyldem Re Studio wyprodukowały m.in. bardzo dobrze przyjęty thriller Macieja Pieprzycy „Jestem mordercą”.

Budżet filmu wynosi 7,5 mln złotych. Produkcję kwotą 1,75 mln dofinansował Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Na zdjęciu: Kalina Jędrusik w filmie „Lekarstwo na miłość”

2 uwagi do wpisu “Powstanie filmowa biografia Kaliny Jędrusik

Leave a Reply