Etgar Keret zrealizuje film w Polsce

Słynny izraelsko-polski pisarz Etgar Keret we współpracy z polskim FUMI Studio zrealizuje krótkometrażową animację pt. „A Brief History of Us”. Scenariusz do filmu powstał w oparciu o opowiadanie Kereta, które przedstawia ewolucję wieloletniego związku.

Urodzony w 1967 roku w rodzinie polskich Żydów w Izraelu pisarz od lat uznawany jest za mistrza literackiej krótkiej formy. Jego specjalnością są miniaturowe opowiastki z duchowym morałem, które cechuje niezwykła wyobraźnia i abstrakcyjne poczucie humoru. Ich wydania cieszą się popularnością na całym świecie, od Nowego Jorku po Sydney. Jest jednym z niewielu żydowskich twórców, których dzieła tłumaczone są również na język arabski.

Keret jest także wykładowcą Wyższej Szkoły Filmowej w Tel Awiwie, a jego utwory posłużyły za podstawę już blisko 30 filmów. Ponad to wyreżyserowane przez Kereta wraz z żoną Shirą Geffen „Meduzy” otrzymały nagrodę Złotej Kamery na festiwalu w Cannes w 2007 roku. Ostatnio Keret był gościem 58. Krakowskiego Festiwalu Filmowego, podczas którego zaprezentowano poświęcony mu dokument „Etgar Keret. Oparte na prawdziwej historii”.

Istniejące od 2008 roku FUMI Studio specjalizuje się w produkcji autorskich filmów animowanych i ma na koncie m.in. współpracę z Piotrem Dumałą, Michałem Mrózem i Jakubem Wrońskim.

Fot. Stephan Röhl/cc-by-sa-2.0

Leave a Reply