Pierwszy fragment „Zimnej wojny” Pawła Pawlikowskiego

W Konkursie Głównym, trwającego właśnie Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes będzie miała miejsce światowa premiera „Zimnej wojny” Pawła Pawlikowskiego, najnowszego obrazu twórcy oscarowej „Idy”. Do sieci trafił właśnie fragment filmu.

„Zimna wojna” opowiada historię trudnej miłości dwojga ludzi, którzy nie umieją żyć bez siebie, ale równocześnie nie potrafią być razem. W ich role wcielają się Tomasz Kot i Joanna Kulig, którym na ekranie partnerują Agata Kulesza i Borys Szyc. Wydarzenia pokazane w „Zimnej wojnie” rozgrywają się latach 50. i 60. XX wieku, w Polsce i budzącej się do życia Europie, a w ich tle wybrzmiewa wyjątkowa ścieżka dźwiękowa, będąca połączeniem polskiej muzyki ludowej z jazzem i piosenkami paryskich barów minionego wieku.

Paweł Pawlikowski napisał scenariusz do filmu wspólnie z nieżyjącym już Januszem Głowackim przy współpracy z Piotrem Borkowskim. Za scenografię do obrazu odpowiadają Katarzyna Sobańska i Marcel Sławiński. Autorem zdjęć jest Łukasz Żal, który współpracował z Pawlikowskim przy „Idzie”, za zdjęcia do której był nominowany do Oscara. Producentem filmu jest Ewa Puszczyńska ze studia Opus Film.

Film wejdzie na ekrany polskich kin 8 czerwca.

Fot. Łukasz Bąk 

Leave a Reply