William Hurt w szachowym pojedynku wywiadów USA i ZSRR w Pałacu Kultury

Na przełomie lutego i marca w Warszawie realizowane będą zdjęcia do filmu „The Coldest Game” opowiadającego  historię radziecko-amerykańskiego meczu szachowego rozgrywającego się w cieniu kryzysu kubańskiego w warszawskim Pałacu Kultury i Nauki w 1962 roku. To najnowsza produkcja twórców „Bogów” i „Sztuki kochania”. Główną rolę w filmie reżyserowanym przez debiutującego na dużym ekranie Łukasza Kośmickiego zagra luareat Oscara William Hurt.

Październik 1962 roku. U szczytu kryzysu kubańskiego agenci CIA zmuszają Joshuę Mansky’ego – mającego problemy z alkoholem geniusza matematycznego, emerytowanego profesora Princeton, by wystąpił w szachowym pojedynku przeciwko sowieckiemu mistrzowi Gawryłowowi na międzynarodowym turnieju w warszawskim Pałacu Kultury i Nauki. Tak naprawdę turniej jest przykrywką do szpiegowskiej rozgrywki, która ma dać Amerykanom odpowiedź na temat tego, czy Rosjanie rzeczywiście umieścili na Kubie głowice nuklearne.

Najnowszy film realizowany przez Piotra Woźniaka-Staraka i Krzysztofa Tereja pod szyldem Watchout Productions imponować może realizacyjnym rozmachem. Koproducentem obrazu jest mająca międzynarodową renomę niemiecka K5 Film, którą reprezentuje Daniel Baur. W obsadzie obok Williama Hurta znaleźli się także znakomici rosyjscy aktorzy Aleksiej Sieriebriakow („Lewiatan, „Ładunek 200”) i Jewgienij Sidichin („Leningrad”, „Kobieta w Berlinie”), zaś w głównej roli żeńskiej zobaczymy holenderską gwiazdę Lotte Verbeek („Nic osobistego”, serial „Rodzina Borggiów”). Partnerować im będą m.in. Robert Więckiewicz (w roli dyrektora PKiN), Magdalena Boczarska, Wojciech Mecwaldowski i Cezary Kosiński.

Łukasz Kośmicki, który był m.in. współautorem scenariusza „Domu złego” Wojciecha Smarzowskiego, fabułę „The Coldest Game” napisał wspólnie z Marcelem Sawickim, twórcą nagradzanej krótkometrażówki „Samotność kucharza szybkich zamówień”. Za zdjęcia odpowiadać będzie jeden z najwybitniejszych polskich operatorów Paweł Edelman, a o scenografię zadba nagrodzony Oscarem Allan Starski. Muzykę do filmu skomponuje Łukasz Targosz.

Budżet produkcji szacowany był na blisko 16 mln pln. W ramach ubiegłorocznej I sesji Polskiego Instututu Sztuki Filmowej twórcy otrzymali dofinansowanie w kwocie 2,2 mln złotych.

fot. William Hurt w filmie „8 cześci prawdy”/materiały prasowe

Leave a Reply