We Wrocławiu powstaje serial prezentujacy II wojnę światową oczami dzieci

W Centrum Technologii Audiowizualnych we Wrocławiu trwają zdjęcia do międzynarodowego serialu dla dzieci „II Wojna Światowa w małych rękach”.

Serial „II Wojna Światowa w małych rękach” to ośmioodcinkowy dokumentalny projekt, którego celem jest ukazanie z perspektywy najmłodszych, jak II Wojnę Światową doświadczały dzieci z różnych europejskich krajów. Jego bohaterami są chłopcy i dziewczęta z Francji, Wielkiej Brytanii, Rosji, Norwegii, Czech, Polski i Niemiec, a opowiedziane w nim historie opierają się na pamiętnikach i biografiach dzieci z lat 1938-1945.

Forma realizacji serialu to połączenie ujęć z aktorami, materiałów archiwalnych oraz zdjęć wykonanych na makietach. W hali zdjęciowej CeTA realizowane są zdjęcia efektowe z wykorzystaniem miniaturowych modeli mapy Europy, fiordów norweskich, getta w Częstochowie, obozu koncentracyjnego Auschwitz oraz stepu w Kazachstanie, a także wielu figurek w różnej skali przygotowanych na potrzeby produkcji.

Serial „II Wojna Światowa w małych rękach” to międzynarodowa koprodukcja telewizji SWR i LOOKS Film&TV z Niemiec oraz licznych partnerów, którymi w Polsce oprócz Centrum Technologii Audiowizualnych są: TOTO Studio, EC1 Łódź-Miasto Kultury i Momakin.

Reżyserem serii jest Matthias Zirzow, który napisał scenariusz „II Wojny Światowej w małych rękach” wspólnie z Ramoną Bergmann i Maartenem van der Duin. Rolę producenta wykonawczego ze strony polskiej pełni Katarzyna Gromadzka z MOMAKIN. Budżet serialu liczącego osiem 25-minutowych odcinków wynosi 2 mln euro.

Światowa premiera planowana jest na listopad 2018 roku. Już teraz prawa do emisji serialu zostały zakupione przez kilkanaście europejskich stacji telewizyjnych.

fot. CeTA

Leave a Reply