„Czarny młyn” od twórców „Za niebieskimi drzwiami”

Polski Instytut Sztuki Filmowej dofinansuje najnowszą produkcję filmową dla dzieci w reżyserii Mariusza Paleja „Czarny Młyn”. To kolejny, po filmie „Za niebieskimi drzwiami”, owoc współpracy reżysera z popularnym pisarzem Marcinem Szczygielskim.

12 – letni Iwo i jego koledzy mieszkają w małej, zaniedbanej osadzie, która od momentu pożaru miejscowego kombinatu chyli się ku upadkowi. Górujące nad okolicą ruiny ogromnego fabrycznego młyna, zwanego Czarnym Młynem, budzą grozę. Kiedy pewnego dnia dzieci mimo ostrzeżenia wchodzą na teren kombinatu, rozpętuje się gwałtowna burza. Od tego momentu w miejscowości zaczynają się dziać dziwne i niepokojące rzeczy. Iwo, wiedziony przeczuciami niepełnosprawnej siostry odkrywa, że to Czarny Młyn ożył i niszczy ich świat. Z groźnym żywiołem dzieci będą musiały zmierzyć się same…

Wydana w 2011 roku książka Marcina Szczygielskiego zdobyła Grand Prix w drugiej edycji Konkursu Literackiego im. Astrid Lindgren organizowanego przez Fundację ABCXXI – Cała Polska Czyta Dzieciom, w kategorii wiekowej 10-14 lat. Literacką historię na scenariusz przekuły Magdalena Nieć i Katarzyna Gacek, które odpowiadały także za film „Za niebieskimi drzwiami”. W ramach specjalnej ścieżki wsparcia projektów dla dzieci lub młodzieży twórcy „Czarnego Młyna” otrzymali dofinansowanie PISF w kwocie blisko 2,5 mln złotych. Łączny budżet planowanej produkcji TFP Sp. z o.o. wynosi 5 mln pln.

– To film fantasy z elementami science fiction z silnym tłem społecznym i przesłaniem, aby nie oceniać rzeczy po pozorach i mieć odwagę patrzeć głębiej. Jeśli to zrobisz, nawet będąc dzieckiem, to możesz odmienić, a może nawet ocalić swój świat. Możesz też pojąć motywacje swoich rodziców, którzy chcą dla nas dobrze, choć zrozumienie tego, może być czasami najtrudniejsze. (…) dzieci pragną ważnych, mądrych tematów, zarazem otwierając przed nimi tak pożądany przez nie świat wyobraźni – mówił reżyser o „Czarnym młynie” w wywiadzie dla oficjalnej strony PISF.

Poprzedni film Mariusza Paleja „Za niebieskimi drzwiami” obejrzało w polskich kinach blisko 250 tys. widzów. Reżyser ma w planach także kolejny projekt dla młodych widzów zatytułowany „Czakram mocy”.

Leave a Reply