Polański w Krakowie. Powstaje dokument o młodości reżysera

Ryszard Horowitz i Roman Polański to bohaterowie powstającego właśnie w Krakowie dokumentalnego obrazu w reżyserii Mateusza Kudły. Film opowie o młodości Romana Polańskiego oraz wieloletniej przyjaźni słynnego fotografa i reżysera.

Poznali się w krakowskim getcie. Obaj cudem przeżyli wojnę. Polańskiemu udało się uciec z getta, Horowitz trafił na słynną listę Schindlera i jest jedną z najmłodszych osób ocalonych z Holocaustu. Połączyła przyjaźń na całe życie. W latach 60., gdy ich kariery nabrały tempa, rozjechali się po świecie, cały czas jednak utrzymywali ze sobą kontakt.

– Od czasu mojego wyjazdu do Stanów, nigdy nie byliśmy z Romanem wspólnie w Krakowie – podkreśla Ryszard Horowitz. Dla Romana Polańskiego jest to natomiast pierwsza wizyta w Polsce po oddaleniu przez Sąd Najwyższy kasacji ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry w sprawie ekstradycji reżysera do USA w związku ze sprawą trwającą od 40 lat.

– Bardzo się cieszę, że dzięki definitywnemu zakończeniu sprawy ekstradycji, Roman Polański mógł przyjechać do Polski i wziąć udział w realizacji tak osobistego projektu – mówi z satysfakcją mec. Jan Olszewski, adwokat filmowca.

Przyjaciele spacerowali m.in. po krakowskim Podgórzu, gdzie w czasie II wojny światowej naziści utworzyli getto dla ludności żydowskiej. 84-letni Polański m.in. odwiedził wieś, w której ukrywał się po ucieczce z Krakowa. Ryszard Horowitz zobaczył mieszkanie w którym wywołał swoje pierwsze zdjęcia.

– Mimo doświadczeń, które ich ukształtowały, nasi bohaterowie mają ogromne poczucie humoru, którym zarażają ekipę filmową – mówi reżyser filmu Mateusz Kudła i przywołuje wieczór spędzony pod Halą Targową w Krakowie, gdzie Roman Polański i Ryszard Horowitz, czekając na kiełbaski z Nyski, rozbawiali całą kolejkę.

– To duża odpowiedzialność. Bohaterowie zaufali nam i powierzyli bardzo osobiste wspomnienia. Mają nam tak wiele do opowiedzenia, że podczas zdjęć trudno jest ich dogonić – mówi producentka filmu Anna Kokoszka-Romer, na co dzień związana jest z redakcją głównego wydania „Faktów” TVN.

Reżyser Mateusz Kudła to reporter TVN24 i nagradzany dokumentalista. Jego reportaż „Ludzie z klisz” otrzymał w marcu nagrodę na Festiwalu Telewizyjnym w Chicago. Producentem wykonawczym jest KRK FILM.

Dokument o Polańskim ma być gotowy w 2019 roku.

Fot. Robert Słuszniak / KRK FILM

Leave a Reply