Ruszyły zdjęcia do „Legionów”

1 sierpnia padł pierwszy klaps na planie „Legionów” Dariusza Gajewskiego. Ekipa ma już za sobą trudne zdjęcia batalistycznej sekwencji bitwy pod Rokitną. Produkcja opowiadająca historię formacji utworzonej przez Józefa Piłsudskiego w latach I wojny światowej ma być gotowa na obchody 100-lecia niepodległości.

Opowieść skupia się na bojowym czynie Legionów Polskich z lat 1914-1916, czyli od wymarszu z Oleandrów aż po bitwę pod Kościuchnówką. W rolach głównych reżyser obsadził Sebastiana Fabijańskiego i Bartosza Gelnera. W roli marszałka Piłsudskiego zobaczymy natomiast Jana Frycza. W obsadzie znaleźli się też Borys Szyc (jako rtm. Zbigniew Dunin Wąsowicz), Antoni Pawlicki (por. Jerzy Topor-Kisielnicki), Mirosław Baka, Piotr Żurawski i debiutująca na dużym ekranie Wiktoria Wolańska.

15 sierpnia w Sowiej Górze na Mazowszu ekipa „Legionów” pracowała nad batalistycznymi scenami, w których dwa szwadrony polskich ułanów, pod dowództwem rtm. Zbigniewa Dunin-Wąsowicza, zaatakowały rosyjskie linie pod Rokitną. Szarża ta przeszła do historii jako najgłośniejszy czyn bojowy II Brygady Legionów Polskich.

Za zdjęcia do „Legionów” odpowiada Arkadiusz Tomiak. Autorką scenografii jest Ewa Skoczkowska, a kostiumów – Małgorzata Gwiazdecka.

Budżet „Legionów” wynosi 28 mln zł. W produkcję zaangażowały się Fundacja Obchodów 100. Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości, oraz FINA – Filmoteka Narodowa Instytut Audiowizualny; decyzję o przyznaniu dotacji celowej podjął wicepremier i minister kultury Piotr Gliński.

Na ekrany kin obraz wejdzie 5 października 2018 roku.

Leave a Reply