Jacek Poniedziałek gwiazdą nowego filmu Zanussiego

10 sierpnia ruszają zdjęcia do nowego filmu Krzysztofa Zanussiego „Eter”. Film jest próbą reinterpretacji mitu Fausta. Opowiada historię wojskowego lekarza, który prowadzi eksperymenty medyczne na początku XX wieku by zyskać władzę nad ludźmi. W roli głównej zobaczymy Jacka Poniedziałka.

– Postawiłem na Jacka Poniedziałka, pracowałem z nim już dwa razy – przy telewizyjnym „Skowronku” i nie tak dawno w „Obcym Ciele”. Stawiam na jego chłodną zdolność rozumowania i wprawdzie w życiu w wielu sprawach mogą nas różnić zapatrywania, to myślę, że sam fakt posiadania własnych zapatrywań już nas zbliża – czytamy na blogu Krzysztofa Zanussiego.

Za zdjęcia odpowiadał będzie Piotr Niemyjski. Scenografię do filmu przygotuje Joanna Macha, a kostiumy Katarzyna Lewińska. W filmie obok Jacka Poniedziałka zobaczymy m.in. Andrzeja Chyrę i Małgorzatę Pritulak oraz debiutantkę, ukraińską aktorkę Marię Ryaboshapka.

Produkowany przez Studio Filmowe TOR film powstaje w koprodukcji polsko-ukraińsko-węgiersko-litewskiej. Koproducentami ze strony zagranicznej są Interfilm Production Studio /Ukraina/, Laokoon Cinema /Węgry/ i Studio Uljana Kim /Litwa/. Koproducenci polscy to Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych oraz NC+.

Pierwsza tura zdjęć potrwa do 6 września. Zdjęcia jesienno-zimowe zaplanowane zostały na listopad i grudzień br.

„Eter” powstaje przy wsparciu finansowym Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Podkarpackiego Funduszu Filmowego, Ukraińskiej Agencji Filmowej, Litewskiego Centrum Filmowego oraz Węgierskiego Funduszu Filmowego.

Fot. Jacek Poniedziałek w serialu „Pakt”/materiały prasowe HBO

Leave a Reply