Małgorzata Zajączkowska z nagrodą Nobla

Małgorzata Zajączkowska ponownie łączy siły z reżyserem Marcinem Bortkiewiczem, twórcą głośnej „Nocy Walpurgi”. W filmie „Burza przed ciszą” aktorka wcieli się w poetkę, której wypoczynek przerywa wiadomość o otrzymaniu literackiej nagrody Nobla.

„Burza przed ciszą” to opowieść o poetce wypoczywającej w nadmorskim Domu Pracy Twórczej. Pisze wiersz, rozmawia ze znajomymi, chodzi na spacery, gdy nagle dowiaduje się, że otrzyma literackiego Nobla. Kiedy wraca do Domu Pracy Twórczej, ten oblegany już jest przez fotoreporterów i dziennikarzy z Polski i świata. Po kryjomu udaje jej się dostać do swojego pokoju i zamknąć drzwi na klucz…

– W trakcie całego filmu będziemy świadkami jej wewnętrznej, poetyckiej i metaforycznej drogi: jak zmienić swoje życie, które zostało bezpowrotnie wyrzucone ze swojej utartej koleiny, jak stać się w jesieni swojego życia kimś, kim wcale się nie chciało być, osobą publiczną – wyjaśnia reżyser i scenarzysta filmu Marcin Bortkiewicz.

Do realizacji „Burzy przed ciszą” Bortkiewicz zaprosił ekipę, z którą pracował przy swoim kameralnym debiucie „Noc Walpurgi”. Na ekranie ponownie zobaczymy Małgorzatę Zajączkowską. Za zdjęcia odpowiadał będzie Andrzej Wojciechowski. Film wyprodukuje Sebastian Petryk.

Polski Instytut Sztuki Filmowej wsparł projekt Marcina Bortkiewicza kwotą 1 mln złotych. Zdjęcia do „Burzy przed ciszą” planowane są na okres wiosny i lata 2018. Premiera planowana jest na 2019 rok.

Fot. Sylwia Pakulska/materiały prasowe „Nocy Walpurgi”

Leave a Reply