Lech Dyblik w ekranizacji „Malowanego ptaka” Kosińskiego

Trwają zdjęcia do ekranizacji powieści Jerzego Kosińskiego „Malowany ptak”, którą realizuje czeski reżyser Václav Marhoul. W jednej z ról w filmie zobaczymy Lecha Dyblika.

Wydany po angielsku w 1965 roku „Malowany ptak” to pełna naturalistycznych opisów przemocy historia żydowskiego chłopca z Europy Wschodniej w czasie II Wojny Światowej.

– „Malowany ptak” jest dla mnie uniwersalną historią. O walce ciemności ze światłem, o dobru i złu, wierze i religii oraz o wielu innych przeciwieństwach. Ta historia wymusza stawianie samemu sobie trudnych pytań i znajdowanie na nie często bolesnych odpowiedzi. Dla każdego artysty praca nad takimi tematami jest wyzwaniem życia – mówi reżyser Václav Marhoul w rozmowie z Gazetą Wyborczą.

Scenariusz „Malowanego ptaka”, nad którym pracował trzy lata, przyniósł mu w 2013 roku Nagrodę ScripTeast im. Krzystofa Kieślowskiego na festiwalu filmowym w Cannes. Wówczas też rozpoczęły się przygotowania do produkcji. Zdjęcia do, realizowanego w czerni i bieli, obrazu ruszyły w marcu i realizowane były dotąd na Ukrainie, Słowacji i w Czechach. Ostatni klaps na planie „Malowanego ptaka” padnie w przyszłym roku w czerwcu, w Świebodzicach.

W głównej roli w filmie występuje 9-letni Petr Kotlár. Towarzyszą mu ukraińskie aktorki Nina Šunevič i Ala Sakalova, Rosjanin Aleksiej Krawczenko, Czesi Petr Vaněk, Jitka Čvančarová, Radim Fiala, Filip Kaňkovský i Milan Šimáček, a Polskę reprezentuje Lech Dyblik. W drugoplanowych rolach zobaczymy gwiazdy światowego formatu: Stellana Skarsgårda, Udo Kiera i Harveya Keitela. Za zdjęcia do „Malowanego ptaka” odpowiada Vladimír Smutný.

Budżet filmu wynosi około 160 milionów koron (25 mln złotych). Film wejdzie do czeskich kin we wrześniu 2019 roku.

Fot. Jakub Czech/materiały prasowe

Leave a Reply