Bagiński nakręci „Wiedźmina” dla Netflixa

Zapowiadana przez Tomka Bagińskiego i Platige Image ekranizacja Sagi o wiedźminie Andrzeja Sapkowskiego w końcu wystartuje. Po dwóch latach rozmów z przedstawicielami hollywoodzkich studiów doszło do podpisania umowy z światowym gigantem rynku VOD – platformą Netflix. Serial „Wiedźmin” będzie pierwszą produkcją Netlixa z polskim udziałem.

Stworzony przez Andrzeja Sapkowskiego cykl ośmiu książek przedstawiających historię „wiedźminów” – legendarnych łowców, którzy we wczesnym wieku rozwijają nadprzyrodzone zdolności, aby stawiać czoło złu i walczyć z potworami,przetłumaczono na ponad 20 języków. Seria trafiła na listę bestsellerów New York Timesa i była podstawą serii komputerowych gier „The Witcher”. Teraz ma szansę stać się serialowym hitem na miarę „Gry o tron”.

Andrzej Sapkowski stworzył niezwykle barwny i angażujący świat, jednocześnie czarujący i angażujący – mówi Erik Barmack, VP, odpowiedzialny za międzynarodowe produkcje Netflix„ – Jestem podekscytowany tym, że Netflix będzie odpowiedzialny za adaptację moich powieści. Liczę na to, że adaptacja będzie wierna materiałowi źródłowemu i motywom, które zawarłem w tych historiach na przestrzeni 30 lat – powiedział Andrzej Sapkowski, który będzie uczestniczył w procesie produkcji serialu w roli konsultanta kreatywnego. –  Cieszę się wiedząc jak wartościowy zespół został zebrany w celu przeniesienia moich bohaterów na ekran.

Producentami wykonawczymi serialu będą Sean Daniel (odpowiedzialny m.in. za serię The Mummy, The Expanse) oraz Jason Brown (The Expanse) z Sean Daniel Company oraz Tomkek Bagiński (nominowany do Oskara za krótkometrażową animację Katedra, laureatem BAFTA za Sztukę spadania, twórcą Ambition) i Jarosław Sawko (Sztuka spadania, Another Day of Life) z studia kreatywnego Platige Image specjalizującego się w tworzeniu animacji 3D i efektów specjalnych dla świata filmu, reklamy, sztuki i rozrywki. W umowie z Netflixem Tomek Bagiński zagwarantował sobie także reżyserię co najmniej jednego z odcinków w sezonie.

Opowiadania z serii Wiedźmin opisują losy bohaterów, których ścieżki, w świecie pełnym niebezpieczeństw, łączą się w uniwersalną historię o poszukiwaniu prawdy – mówią Sean Daniel i Jason Brown – Postaci są oryginalne, zabawne i przewrotne. Nie możemy się doczekać, aby przenieść je na ekrany platformę Netflix.

Świat opisany w książkach Sapkowskiego wyróżnia moralna i intelektualna głębia, dalece wykraczająca poza gatunkowe schematy. Jest to historia dnia dzisiejszego i współczesnych wyzwań, ukrytych pod płaszczykiem fikcji. Jest to historia o nas samych, o drzemiących w nas bohaterach i potworach – dodają Tomek Bagiński i Jarek Sawko z Platige Image.

Nasze doświadczenia artystyczne i produkcyjne pozwalają nam na realizację projektów o światowym zasięgu, zgodnych z obecną strategią rozwoju firmy. Sukcesywnie rozwijamy przedsięwzięcia z obszaru, który nazywamy „kulturotechem” – projektów opartych na oryginalnym dorobku kulturowym, nowych technologiach i towarzyszących im modelach biznesowych – podkreśla Piotr Sikora, prezes Platige Image.

Leave a Reply