Dorota Kędzierzawska kręci w CeTA

W Centrum Technologii Audiowizualnych we Wrocławiu trwają zdjęcia do „Żużla” – nowego filmu fabularnego Doroty Kędzierzawskiej i Arthura Reinharta. To historia o młodym żużlowcu, w której obok aktorów pojawią się również postaci związane z czarnym sportem. W CeTA, które jest koproducentem filmu, realizowane są zdjęcia specjalne, m.in. z udziałem kaskaderów.

„Żużel” jest pierwszym od 70 lat filmem fabularnym o tym niezwykłym sporcie. Polscy zawodnicy od lat sięgają po najwyższe trofea światowego speedwaya i mają ogromną rzeszę wiernych kibiców.

– Opowiemy historię młodego żużlowca, który – jak to w żużlu i w życiu bywa – raz jest zwycięzcą, raz pokonanym. Zafascynowała nas postawa młodych chłopców, którzy związują się z żużlem. Żyją w innym świecie i rzeczywistości, w innym tempie. Pasji i determinacji, z którą wchodzą w to niebezpieczne życie, można im tylko pozazdrościć – mówi Dorota Kędzierzawska, reżyser filmu.

W rolach głównych zobaczymy m.in. Tomasza Ziętka, Pawła Wilczaka, Żanetę Łabudzką, Mateusza Kościukiewicza, czy też debiutujące na dużym ekranie Jagodę Porębską oraz Karolinę Gołębiowską. W filmie nie zabraknie również postaci związanych z żużlem m.in. Tadeusza Kostro, Łukasza Kaczmarka, Marcela Szymko, Rafała Trojanowskiego czy młodego adepta żużla Krzysztofa Sadurskiego.

Zdjęcia do filmu realizowane były jesienią zeszłego roku na stadionach żużlowych Rzeszowa i Częstochowy, a także na ulicach Przemyśla i we wnętrzach przemyskich kamienic. Obecnie ekipa filmowa gości w Centrum Technologii Audiowizualnych CeTA we Wrocławiu.

– Zdjęcia odbywają się w obu halach zdjęciowych, zarówno z wykorzystaniem blueboxa, jak i greenboxa. Twórcy realizują zdjęcia specjalne m.in. z udziałem kaskaderów na wysypanym w studiu żużlu. Film jest kolejną po „Dolinie Bogów”, „Lesie, 4 rano” i „Twoim Vincencie” wyjątkową produkcją, którą wspieramy w ramach programu CeTA Film Studio –  mówi dr Robert Banasiak, Dyrektor Centrum Technologii Audiowizualnych.

W kwietniu odbędzie się ostatni etap zdjęć specjalnych na torze stadionu żużlowego w Tarnowie. Premiera film planowana jest na koniec sezonu żużlowego 2017.

Producentem „Żużla”, współfinansowanego przez Polski Instytut Sztuki Filmowej, jest KID Film, a koproducentami, oprócz Centrum Technologii Audiowizualnych CeTA, także FOGO, Canal+, Odra-Film (Dolnośląski Konkurs Filmowy) i Krakowskie Biuro Festiwalowe.

Fot. CeTA

Leave a Reply