Międzynarodowy zwiastun „Pokotu” Agnieszki Holland

Pojawiła się pierwsza zapowiedź nowego filmu Agnieszki Holland „Pokot”. Obraz znalazł się w Konkursie Głównym 67. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie, a oceni go Jury pod przewodnictwem Puala Verhoevena.

Scenariusz „Pokotu” powstał na motywach głośnej powieści Olgi Tokarczuk – „Prowadź swój pług przez kości umarłych”. Główną bohaterką filmu jest mieszkająca w Sudetach, emerytowana inżynierka Janina Duszejko (Agnieszka Mandat). Astrolożka z zamiłowania i wegetarianka. Pewnej śnieżnej, zimowej nocy odnajduje ciało swojego sąsiada kłusownika. Okoliczności śmierci mężczyzny są niezwykle tajemnicze. Jedyne ślady, które znajdowały się wokół jego domu, to ślady saren. Duszejko, widząc niemoc policji, rozpoczyna własne, niekonwencjonalne śledztwo.

– Nasz film mógłby nosić inny tytuł – „To nie jest kraj dla starych kobiet”. – mówi Agnieszka Holland. Świat, w którym żyjemy, i z pewnością kraj – Polska – w którym dzieje się ta historia, nim nie jest. Historia  jest mocno osadzona w polskiej rzeczywistości prowincjonalnej, tu i teraz, 25 lat po upadku komunizmu. Mieszają się tu gatunki:  dramat psychologiczny o skrzywdzonych oraz poniżonych ludziach i zwierzętach, pamflet ekologiczny, pastiszowa, a jednocześnie pełna napięcia opowieść kryminalna, feministyczna wiwisekcja sytuacji starej kobiety walczącej o swój świat wartości we współczesnym polskim społeczeństwie. Główna bohaterka jest uczciwa, namiętna, wielkoduszna, mądra, ale i szalona. Pełna buntu i oburzenia. Poprowadzi nas przez  krajobraz, gdzie uroda natury miesza się z błotem, korupcją, okrucieństwem, głupotą i krwią.

Agnieszce Mandat na ekranie towarzyszą m.in. Jakub Gierszał, Wiktor Zborowski, Borys Szyc, Andrzej Grabowski i Patricia Volny. Autorką zdjęć Jolanta Dylewska.
Film jest koprodukcją polsko-niemiecko-czesko-szwedzką pomiędzy Studiem Filmowym TOR, Heimatfilm (Niemcy), Nutprodukce (Czechy) oraz Chimney (Szwecja).

Polska premiera „Pokotu” zaplanowana została na 24 lutego.

Leave a Reply