Amerykańskie wsparcie dla „High Life”

Andrew Lauren Productions dołączyło do produkcji najnowszego obrazu Claire Denis „High Life” z Robertem Pattinsonem, Patricią Arquette oraz Mią Goth w rolach głównych. Zdjęcia do filmu będą realizowane w Niemczech i Polsce, a koprodukują Alcatraz Films (Francja), Pandora Film Produktion (Niemcy), The Apocalypse Films (UK) i Madants (Polska).

Na początku listopada Andrew Lauren Productions (ALP) wraz z Alcatraz Films, Pandora Film Produktion, The Apocalypse Films oraz Madants połączyły siły, by zająć się produkcją oraz finansowaniem pierwszego anglojęzycznego filmu uznanej francuskiej reżyserki Claire Denis „High Life”. Film, w którym w głównych rolach wystąpią Robert Pattinson, Patricia Arquette, Mia Goth oraz Lars Eidinger, jest ekscytującym thrillerem utrzymanym w konwencji kina si-fi i opowiada o skazańcach decydujących się wymienić swoje wyroki na udział w niebezpiecznej misji, którą jest podróż w kierunku czarnej dziury na pokładzie międzygalaktycznego statku kosmicznego.

Scenariusz filmu jest wspólnym dziełem reżyserki oraz  Jean-Pola FargeauGeoffa Coxa. Skomponowaniem muzyki do filmu zajmie się brytyjski muzyk Stuart Staples, członek zespołu Tindersticks, który miał już szansę współpracować z reżyserką. W skład ekipy wchodzą również twórcy, z którymi Claire Denis pracuje już od jakiegoś czasu, a są nimi: autorka zdjęć Agnès Godard oraz montażystka Nelly Quettier. Jako konsultant do spraw naukowych film pod opiekę weźmie Aurélien Barrau – znakomity fizyk i ekspert z zakresu zagadnienia czarnych dziur. Statek kosmiczny na potrzeby filmu zostanie zaprojektowany przez cenionego artystę Olafura Eliassona.

Z ramienia ALP produkcją zajmą się Andrew Lauren oraz D.J. Gugenheim, Laurence Clerc i Olivier Thery-Lapiney będą odpowiadać za film ze strony Alcatraz, Pandorę reprezentuje Claudia Steffen wraz z Christopherem Friedelem, a Apocalypse Oliver Dungey. Z ramienia firmy polskiej firmy Madants za produkcję odpowiedzialna będzie Klaudia Śmieja i Beata Rzeźniczek, przy współudziale Anny Różalskiej (Match&Spark). Wild Bunch zajmie się międzynarodową sprzedażą filmu. „High Life” jest finansowany i wspierany przez francuskie Arte France Cinema oraz CNC, niemieckie Film and Medienstiftung NRW, Medienboard Berlin-Brandenburg, Filmförderungsanstalt, Arte/WDR oraz DFFF. Film otrzymał również wsparcie ze strony British Film Institute oraz Altaris, jak również dofinansowanie z Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Zdjęcia do filmu, planowane do realizacji w Niemczech i Polsce, ruszą wiosną 2017 roku.

Po raz pierwszy Claire Denis zwróciła moją uwagę przy okazji „Beau Travail” i od tego czasu darzę ją ogromnym podziwem. Perspektywa przeniesienia sposobu, w jaki Claire Denis ukazuje człowieka oraz stylu jej filmowej narracji do gatunku si-fi jest elektryzująca – skomentował Lauren.

Poprzez udział w produkcji filmu „High Life” Madants powiększa katalog swoich zagranicznych koprodukcji. Spółka aktualnie współprodukuje grecko-polski „PITY” w reżyserii Babisa Makridisa (kolejna współpraca z Neda Films i Faliro House Productions, znanym z takich tytułow jak „Lobster”, „Before Midnight” czy „Only lovers left alive”; islandzko-polsko-duński „Under the tree”, zrealizowany ponownie w gronie producentów znanych polskiej publiczności z filmu „Barany. Islandzka opowieść” czy łotewsko-polsko-litewski „Z pianą na ustach” Janisa Nordsa. Aktualnie na ekranach europejskich kin można oglądać dwie inne koprodukcje Madants : nagrodzony w San Sebastian grecko-polski debiut Sofii Exarchou ze świetnymi zdjęciami Moniki Lenczewskiej „Park” oraz portugalsko-amerykańsko-polskie „Porto” Gabe’a Klingera z Antonem Yelchinem, w którego produkcję zaangażował się Jim Jarmusch.


Fot. Stowarzyszenie Nowe Horyzonty

Leave a Reply