„Powidoki” Wajdy polskim kandydatem do Oscara

Komisja Oscarowa w składzie: Sławomir Idziak, Agnieszka Holland, Anna Biedrzycka-Sheppard, Ola Maślik, Jacek Bromski, Jakub Duszyński, Paweł Mykietyn oraz Magdalena Sroka i Katarzyna Mazurkiewicz wybrała film „Powidoki” Andrzeja Wajdy na polskiego kandydata do Oscara w kategorii „Najlepszy Film Nieanglojęzyczny”.

„To fantastyczne, że „Powidoki” Andrzeja Wajdy zostały polskim kandydatem do Oscara. Wierzę, że Amerykańska Akademia Filmowa doceni uniwersalność przekazu jak również aktualną wymowę filmu Wajdy” – powiedział producent filmu Michał Kwieciński.

„Powidoki” to intymny zapis ostatniego okresu życia obdarzonego charyzmą wybitnego malarza Władysława Strzemińskiego (Bogusław Linda). Głównym bohaterem jest wielki artysta, wierny własnej wizji sztuki, który nie poddał się obowiązującemu systemowi i w konsekwencji doświadczył dramatycznych skutków swoich wyborów.  Opowieść o tym, jak komunistyczna władza zniszczyła niepokornego człowieka.

W filmie wystąpili także Bronisława Zamachowska, Szymon Bobrowski, Andrzej Konopka, Krzysztof Pieczyński, Mariusz Bonaszewski, Aleksandra Justa, Dorota Kolak, Zofia Wichałcz i Irena Melcer.

Najnowsze dzieło Andrzeja Wajdy miało światową premierę 10 września na Międzynarodowym Festiwalu w Toronto. „Powidoki” były pokazane w sekcji Mistrzowie (Masters), która przybliża twórczość uznanych na całym świecie, wybitnych mistrzów kina.

Na 41. Festiwalu Filmowym w Gdyni Andrzej Wajda otrzymał Specjalną Pozakonkursową Nagrodę Jury. „Powidoki” już w październiku będą pokazywany na festiwalu w Rzymie, Rio oraz Busan.

Na ekrany polskich kin film wejdzie 13 stycznia 2017.

 

Leave a Reply