Padł pierwszy klaps na planie „Dywizjonu 303”

W filmie o polskich lotnikach walczących w bitwie o Anglię zobaczymy m.in. Piotra Adamczyka i Macieja Zakościelnego. Obraz reżyseruje Wiesław Saniewski. Zakończenie zdjęć zaplanowano na marzec 2017.

Filmowy „Dywizjon 303”  ma być hołdem dla polskich lotników, którzy brali w powietrznej bitwie o Wielką Brytanię. Scenariusz w znacznej części opiera się na książce Arkadego Fiedlera, a jego autorami są Jerzy Skolimowski, James McManus i Ewa Piaskowska.

Główną rolę w filmie producent Jacek Samojłowicz powierzył Maciejowi Zakościelnemu. Zagra on Jana Zumbacha – pilota Dywizjonu 303, który dzięki swojemu męstwu przeszedł drogę od podchorążego do dowódcy dywizjonu w stopniu podpułkownika.

Natomiast Piotr Adamczyk na ekranie wcieli się w Witolda Urbanowicza – jednego z bohaterów bitwy o Anglię, dowódcę Dywizjonu 303. Urbanowicz z wynikiem 15 pewnych i jednego prawdopodobnego zestrzelenia jako jedyny Polak znalazł się w pierwszej dziesiątce najskuteczniejszych pilotów alianckich tej bitwy. Według oficjalnej statystyki, z wynikiem 17 pewnych i jednego prawdopodobnego zestrzelenia, znajduje się na drugim miejscu na liście najskuteczniejszych polskich asów myśliwskich w historii.

Zdjęcia do „Dywizjonu 303” realizowane będą głównie w Polsce, choć filmowcy przewidują także kilka dni zdjęciowych w Wielkiej Brytanii. W pracach nad filmem wykorzystane zostaną eksponaty Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie, warszawskiego Muzeum Wojska Polskiego i Muzeum Sikorskiego w Londynie.

Cały czas trwają jeszcze rozmowy z zagranicznymi aktorami, którzy mieliby dołączyć do obsady filmu. Producenci liczą na to, że będzie ona atrakcyjna dla widza spoza Polski i wesprze międzynarodową dystrybucję obrazu.

Początkowo film reżyserować miał Łukasz Palkowski. Twórca hitowych „Bogów” ostatecznie jednak wycofał się z projektu, a na fotelu reżysera zastąpił go Wiesław Saniewski – autor filmów „Wygrany” i „Bezmiar sprawiedliwości”. Za zdjęcia odpowiadał będzie operator Waldemar Szmidt („Tajemnica twierdzy szyfrów”).

Prace na planie „Dywizjonu 303” potrwają do marca 2017. Premiera filmu planowana jest na drugą połowę przyszłego roku.

Producentem filmu jest Film Media, koproducentami Lightcraft i Studio Produkcyjne Orka. Dystrybutorem filmu będzie Kino Świat. Film otrzymał dofinansowanie Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kwocie 2 mln złotych. Szacowany budżet produkcji wynosi 14 mln zł.

 

Leave a Reply