Twórca „Taxidermii” sięga po Stanisława Lema

Węgierski reżyser Gyorgy Palfi, autor głośnej, nagradzanej „Taxidermii” przeniesie na ekran powieść Stanisława Lema „Głos Pana” opowiadającą o wysiłku naukowców nad rozkodowaniem, przetłumaczeniem i zrozumieniem transmisji pozaziemskiej.

Opublikowana po raz pierwszy w 1968 roku powieść Lema to zapis wspomnień sławnego matematyka Piotra E. Hogartha. Zostaje on zaangażowany w tajny projekt naukowy o kryptonimie MAVO (skrót od ang. Master’s Voice – Głos Pana), kierowany przez wojskowych z Pentagonu i realizowany gdzieś na Pustyni Nevada. Przedsięwzięcie, w którym uczestniczy wielu naukowców różnych dziedzin, jest próbą rozkodowania sygnału neutrinowego wyglądającego na transmisję nadaną przez pozaziemską cywilizację z układu Małego Psa.

Człowiek powinien przyjąć lekcję skromności i pokory. Stajemy w obliczu pewnych zjawisk, których istoty nie jesteśmy w stanie rozszyfrować, nawet wyposażeni w najnowocześniejszy aparat naukowy i wiedzę nie potrafimy rozstrzygnąć choćby o ich przypadkowości lub celowości. ” – pisał przed laty Lem o „Głosie Pana”.

Bohaterem filmu zatytułowanego „The Voice” ma być węgierski dziennikarz, który wyrusza do USA, by odnaleźć ojca – naukowca biorącego przed laty udział w projekcie MOVO.

W napisaniu scenariusza filmu reżysera wspomogli Zsofia Ruttkay i Gergely V Nagy. Rozwijany przez kilka lat projekt w 2014 roku wyróżniony został Arte International Prize  na Les Arcs European Film Festival.

Obraz zrealizowany zostanie w języku angielskim w koprodukcji kanadyjsko-węgierskiej. Pierwszy klaps na planie padnie 18 lipca. Zdjęcia realizowane będą w Ottawie i potrwają do początku września. Premierę filmu zaplanowano na 2017 rok.

Leave a Reply