Strona główna » Koniec zdjęć do „Bikini Blue”

Koniec zdjęć do „Bikini Blue”

przez Redakcja
bikini blue

18 maja w Warszawie padł ostatni klaps na planie „Bikini Blue”, anglojęzycznego filmu z Tomaszem Kotem w roli głównej. Polska premiera przewidywana jest na 2017 rok.

„Bikini Blue” to film łączący miłosny dramat i kino drogi, osadzony w pieczołowicie odtworzonym klimacie brytyjskiej prowincji sprzed ponad pół wieku. Film opowiada historię byłego polskiego oficera Eryka (Tomasz Kot), który trafia na leczenie do szpitala psychiatrycznego. Jego młoda brytyjska żona Dora (Lianne Harvey) wyczuwa, że na życiu Eryka waży jakaś nieznana jej, a potężna tajemnica związana z jego wojennymi losami – i postanawia rozwikłać ją, aby uratować małżeństwo. Kiedy Eryk nieoczekiwanie znika, Dora na starym bordowym motocyklu rusza jego śladem.

Reżyserem i twórcą scenariusza „Bikini Blue” jest Jarosław Marszewski, który w 2015 roku otrzymał za ten tekst główną nagrodę Script Pro, najważniejszego konkursu scenariuszowego w Polsce. Marszewski wraca do fabuły po piętnastu latach od swojego pełnometrażowego debiutu, nagrodzonego między innymi na festiwalu Młodzi i Film „Jutro będzie niebo”.

W „Bikini Blue” reżyser łączy dwa interesujące go tematy: doświadczenie emigracji …i lata 50. Tamta dekada jest niezwykle fotogeniczna w swojej stylistyce i fascynująca w paranoicznej atmosferze zimnej wojny – wyjaśnia reżyser. – Mam też słabość do sztuki tamtego okresu: brytyjskich Młodych Gniewnych w literaturze i filmie.

Od początku jasne było, że obsada będzie mieszana, polsko-angielska – dokładnie tak, jak pierwszo- i drugoplanowi bohaterzy. Stąd obok grającego po angielsku Tomasza Kota na ekranie pojawi się Lianne Harvey, niedawna absolwentka prestiżowej Royal Academy of Dramatic Art, a także aktorzy znani z brytyjskich seriali: Ruby Bentall („Poldark”), Lee Ross („EastEnders”, ale również „Angielski pacjent”) i Tilly Gaunt („Holby City”).

Zdjęcia rozpoczęły się w marcu 2016 roku. W Polsce ekipa trafiła między innymi do Łodzi, gdzie ceglane budynki Księżego Młynu zagrały typowe angielskie przedmieście. Filmowano także w Wielkiej Brytanii, nie zabraknie więc i angielskich krajobrazów: w filmie pojawi się przemysłowa zabudowa Bolton i Manchesteru, wiktoriańskie miasteczko ze Shropshire i dzikie wzgórza parku narodowego Peak District. Ostatnie dni zdjęciowe przeznaczone były na sfilmowanie kluczowej sceny rozmowy bohaterów na angielskiej plaży, granej tu przez Łebę, oraz stworzenie… sekwencji z gigantycznym żółwiem niszczącym całe miasto. Ten fragment staroświeckiego filmu science fiction odgrywa ważną rolę w całej historii. O tym, jaką dokładnie, będzie można przekonać się być może już podczas tegorocznego Festiwalu Filmowego w Gdyni. Do szerokiej dystrybucji „Bikini Blue” trafi prawdopodobnie w pierwszej połowie 2017 roku.

Producentem „Bikini Blue” jest kierowane przez Juliusza Machulskiego Studio Filmowe Zebra. Realizację filmu współfinansuje grupa mediowa Kino Polska TV S.A., która nabyła prawa telewizyjne do obrazu Marszewskiego. Projekt wsparły również Studio Munka, działające w ramach Stowarzyszenia Filmowców Polskich, Non Stop Film Service oraz Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Polecane wpisy:

Skomentuj