Ostatnie zdjęcia na planie filmu „Wyklęty”

23 maja w Turowej Woli padnie ostatni klaps na planie filmu „Wyklęty” – fabularnego debiutu Konrada Łęckiego. Obraz, w którym grają m.in. Marcin Kwaśny, Olgierd Łukaszewicz i Janusz Chabior, będzie miał premierę 1 marca 2017 roku.

Akcja filmu „Wyklęty” toczy się od czerwca 1945 roku do przełomu stycznia i lutego 1948. Scenariusz autorstwa Konrada Łęckiego połączył losy kilkunastu prawdziwych postaci polskiego podziemia niepodległościowego, wiele wspaniałych epizodów i przesłanie, że przegrywając można zwyciężać moralnie. Głównym bohaterem jest kpr. Franciszek Józefczyk ps. Lolo. To postać fikcyjna, choć wzorowana m.in. na Józefie Franczaku „Lalku”, Franciszku Przysiężniaku „Ojcu Janie” i Zdzisławie Brońskim „Uskoku”. Jego dowódca por. Wiktor łączy przeżycia m.in. Hieronima Dekutowskiego „Zapory”, Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”, Mariana Bernaciaka „Orlika” i Jana Tabortowskiego „Bruzdy”.

W rolę „Lola” wciela się aktor Teatru im. Żeromskiego w Kielcach Wojciech Niemczyk. Na ekranie partnerują mu m.in. Marcin Kwaśny w roli Wiktora, Olgierd Łukaszewicz, w roli postaci inspirowanej gen. Augustem Fieldorfem „Nilem” oraz Janusz Chabior jako minister bezpieczeństwa publicznego. W filmie występują też Piotr Cyrwus, Grzegorz Kowalczyk, Leszek Teleszyński, Marcin Troński, Marcel Sabat i Marek Siudym.

Pierwszy klaps na planie „Wyklętego” padł w marcu 2014 roku. Zdjęcia realizowane były głównie na Kielecczyźnie m.in. w Muzeum Wsi Kieleckiej w Tokarni i gminie Sitkówka-Nowiny.

Producentem filmu jest, założona przez Marcina Kwaśnego, Fundacja „Między Słowami”. Twórcy chcą, by premiera filmu odbyła się 1 marca 2017 roku z okazji Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych.

Leave a Reply