Ewa Bukowska adaptuje książkę Grażyny Jagielskiej

W lipcu 2016 roku padnie pierwszy klaps na planie pełnometrażowego debiutu fabularnego Ewy Bukowskiej – „53 wojny”. Scenariusz powstał na motywach książki Grażyny Jagielskiej „Miłość z kamienia. Życie z korespondentem wojennym”. Będzie to kolejny, pełnometrażowy debiut wyprodukowany przez Studio Munka-Stowarzyszenie Filmowców Polskich.

Film „53 Wojny” opowiada o miłości i skomplikowanej relacji między dwoma fascynującymi osobami, Anną i Witkiem, na tle bieżących konfliktów wojennych rozgrywających się w różnych częściach świata. To opowieść wielowymiarowa.

Moją reżyserską inspiracją są filmy Hanekego: precyzyjna, wciągająca, narracja zwieńczona silną i zaskakującą pointą. Pragnę poruszyć wyobraźnię widza i jego najgłębsze, złożone emocje tak dalece, jak potrafi to robić Wojtek Jagielski, w swoich książkach, które są w pierwszej kolejności przyczyną powstania książki Grażyny Jagielskiej, a teraz mojego opowiadania filmowego. Pragnę stworzyć obraz, który może stać się dla wielu formą terapii –  mówi o produkcji reżyserka i scenarzystka Ewa Bukowska, która w Studio Munka-SFP w ramach programu „30 Minut” wyreżyserowała film „Powrót”.

W roli Anny zobaczymy Magdalenę Popławską. Partnerować jej będzie Michał Żurawski. Propozycję wzięcia udziału w filmie otrzymali Kinga Preis i Krzysztof Stroiński. Za zdjęcia do filmu odpowiada operatora młodego pokolenia, dwukrotnie nagrodzony podczas festiwalu Młodzi i Film w latach 2012 i 2015, Tomasz Naumiuk. Kierownikiem produkcji jest Sylwia Rajdaszka.

Producentem filmu jest Studio Munka-Stowarzyszenie Filmowców Polskich. Koproducentami filmu są Canal+, The Chimeny Pot, Wojciech Kabarowski Digital Movies. Film współfinansowany jest przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.  Premiera filmu zaplanowana jest na 2017 rok.

Leave a Reply