Cezary Pazura we współczesnej interpretacji „Dziadów”

Cezary Pazura otrzymał propozycję udziału we współczesnej ekranizacji „Dziadów” Adama Mickiewicza. Zdjęcia do filmu miałby być kręcone na Litwie.

Scenariusz filmu „Dziady” oparty jest na II, IV i III części dramatu Adama Mickiewicza. Akcja filmu rozgrywa się na dwóch płaszczyznach czasowych: współcześnie i w XIX wieku. Główni bohaterowie to studenci szkoły teatralnej, którzy w ramach przedstawienia dyplomowego wystawiają adaptację „Dziadów” Mickiewicza. Podczas wycieczki do Wilna zaczynają przytrafiać się im rzeczy niepokojąco przypominające wydarzenia znane z kart dramatu Wieszcza, a ich losy splatają się z rówieśnikami z przeszłości – Filomatami i Filaterami represjonowanymi przez rosyjskich zaborców.

Scenariusz „Dziadów” napisany jest współczesnym językiem filmowym, atrakcyjnym dla młodego widza, którego do obejrzenia zachęcić mają wywiedzione ze słowiańskich legend wampiryczne wątki opowieści. Zdjęcia mają ruszyć już wkrótce, a kręcone będą głównie na Litwie. Na fotelu reżysera zasiądzie prawdopodobnie Bodo Kox, twórca klimatycznej „Dziewczyny z szafy”.

[Źródło]

Leave a Reply