Pierwszy zwiastun animacji „Loving Vincent”

Dobiegają końca prace nad pełnometrażowym filmem animowanym „Loving Vincent” („Twój Vincent”) realizowanym przez przez mające na swoim koncie oscarowego „Piotrusia i wilka” angielsko-polskie studio BreakThru Films. Właśnie pojawił się pierwszy zwiastun tej produkcji.

„Loving Vincent” to pierwszy na świecie film pełnometrażowy realizowany w technologii animacji malowanej. Twórcy Dorota KobielaHugh Welchman postanowili ożywić dzieła Vincenta van Gogha za pomocą techniki malarstwa olejnego na płótnie (wzorem polskiego mistrza Witolda Giersza oraz podobnej techniki animacji malarstwa olejnego na szkle, wsławionej przez zdobywcę Oscara, Aleksandra Petrova). W ten sposób zamierzają pokazać widzom, co działo się w umyśle van Gogha, rozchwianego pomiędzy uniesieniem a melancholią. Na obraz złoży się 56 tys. filmowych klatek ożywiających ponad 120 obrazów holenderskiego mistrza.

Obraz jest produkcją polsko-brytyjską, powstałą dzięki dofinansowaniu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Premiera filmu „Loving Vincent” zapowiedziana została na koniec roku.

Leave a Reply