„(Nie)obecność”. Osobisty dokument o Piotrze Łazarkiewiczu

11 marca na ekrany kin wejdzie, nagrodzony Złotym Gronem w Łagowie, dokument Magdaleny Łazarkiewicz „(Nie)obecność” poświęcony pamięci jej męża, reżysera Piotra Łazarkiewicza. Do sieci trafił właśnie zwiastun filmu.

Zmarły w 2008 roku Piotr Łazarkiewicz należał do pokolenia filmowców wchodzących w świat kina na początku lat 80. Wówczas, po ukończeniu Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego, zaczął realizować reportaże i filmy dokumentalne. Najważniejszy z nich, poświęconą festiwalowi w Jarocinie „Falę”, stworzył w 1986 roku w nastawionym na wspieranie młodych twórców Studiu im. Karola Irzykowskiego. W fabule debiutował rok później obrazem „Kocham kino” dotykającym tematu wykluczenia z kultury mieszkańców polskiej prowincji. Jego najważniejszym filmem pozostaje „Pora na czarownice” – zrealizowana w 1993 roku fabularna opowieść o walce mieszkańców ośrodka chorych na AIDS o prawo do funkcjonowania w społeczeństwie.

W filmie „(Nie)obecność” wykorzystano fragmenty wyreżyserowanych przez Piotra Łazarkiewicza filmów fabularnych, dokumentalnych, teatrów telewizji, etiud studenckich, reportaży telewizyjnych oraz programów telewizyjnych i audycji radiowych.

O Piotrze Łazarkiewiczu mówią: Teresa Budzisz-Krzyżanowska, Paweł Felis, Remigiusz Grzela, Agnieszka Holland, Zbigniew Hołdys, Wiesław Komasa, Antoni Komasa-Łazarkiewicz, Magdalena Łazarkiewicz, Gabriela Łazarkiewicz, Maria Seweryn, Andrzej Wolf.

Leave a Reply