Strona główna » „Przygody matematyka” – powstanie film o Stanisławie Ulamie

„Przygody matematyka” – powstanie film o Stanisławie Ulamie

przez Redakcja
przygody matematyka

Polska firma producencka Shipsboy we współpracy z niemieckim Dragonfly Films rozpoczęła prace nad scenariuszem pełnometrażowego filmu o niesamowitym życiu Stanisława Ulama – jednego z najwybitniejszych przedstawicieli Polskiej Szkoły Matematycznej, profesora najsłynniejszych amerykańskich uniwersytetów i współtwórcy bomby wodorowej.

Urodzony w 1909 roku we Lwowie Ulam od najmłodszych lat pasjonował się astronomią i fizyką, z łatwością rozwiązując skomplikowane zadania matematyczne. W wieku 24 lat obronił pracę doktorską napisaną na lwowskim Uniwersytecie Jana Kazimierza pod kierunkiem twórcy Polskiej Szkoły Matematycznej Stefana Banacha. Wykładał na uniwersytetach w Wiedniu, Zurychu i Paryżu. W 1935 roku na zaproszenie amerykańskiego matematyka Johna von Neumanna wyjechał do Stanów Zjednoczonych. W 1941 roku za jego namową przystąpił do pracy przy supertajnym programie Manhattan, gdzie pod kierunkiem Roberta Oppenhaimera w gronie najwybitniejszych matematyków i fizyków w laboratorium w w Los Alamos brał udział w powstawaniu bomby atomowej. A następnie, w latach 50. XX wieku, w kolejnych pracach, które doprowadziły do powstania bomby wodorowej.

Scenariusz filmu oparty będzie o autobiografię Ulama, zatytułowaną „Przygody matematyka”, a jego autorem będzie niemiecki reżyser i scenarzysta Thor Klein. Prawa do książki posiada niemiecka producentka filmu Lena Vurma (Dragonfly Films), a projekt rozwijany będzie we współpracy z polskimi producentami – Joanna Szymańską i Dawidem Janickim z firmy producenckiej Shipsboy. „Przygody matematyka” otrzymały dofinansowanie na rozwój projektu z Polsko-Niemieckiego Funduszu Filmowego, finansowanego przez Polski Instytut Sztuki Filmowej oraz niemieckie fundusze regionalne: Medienboard Berlin-Brandenburg GmbH i Mitteldeutsche Medienfoerderung GmbH. Zakończenie prac developmentowych zaplanowane jest na drugą połowę przyszłego roku.

Polecane wpisy:

Skomentuj