Powstanie europejska produkcja o Janie Karskim

Stanowiąca jedno z najważniejszych świadectw bohaterstwa Polaków podczas II wojny światowej słynna książka Jana Karskiego „Tajne państwo” zostanie przeniesiona na ekran. Anglojęzyczną produkcję zapowiedzieli podczas Berlinale polscy producenci Ole Wendorff-Østergaard (Sputnik Film) i Anna Wydra (Otter Films).

W momencie wybuchu II wojny światowej Jan Karski (a właściwie Jan Romuald Kozielewski) był oficerem 5 Dywizjonu Artylerii Konnej i brał udział w kampanii wrześniowej. Po ataku ZSRR na Polskę znalazł się w niewoli sowieckiej, gdzie podając się za szeregowca objęty został wymianą jeńców pomiędzy Niemcami i ZSRR. W listopadzie 1939 roku uciekł z transportu niemieckiego, dotarł do Warszawy i podjął działalność konspiracyjną. Od stycznia 1940 roku działał z ramienia władz podziemnych w misjach kurierskich do rządu polskiego na uchodźstwie we Francji. W trakcie jednej z misji został aresztowany przez Gestapo. Po brutalnych przesłuchaniach i próbie samobójczej trafił do więziennego szpitala, z którego został odbity dzięki pomocy polskiego Związku Walki Zbrojnej. W 1942 pod pseudonimem Jan Karski, którego odtąd będzie stale używał, wyruszył w kolejną misję, tym razem do Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych. Jednym z jego głównych zadań było poinformowanie aliantów o tragicznej sytuacji ludności żydowskiej pod okupacją niemiecką. Zbierając informacje na ten temat, dwukrotnie przedostał się do warszawskiego getta, a także do obozu przejściowego w Izbicy, z którego Żydzi kierowani byli do obozów zagłady. Jednak dramatyczne apele emisariusza o ratunek dla narodu żydowskiego nie przyniosły rezultatów – większość rozmówców nie dowierzała jego doniesieniom lub je ignorowała.

W 1944 roku w USA opublikował „Tajne państwo” („The Story of a Secret State”) – rodzaj fabularyzowanego pamiętnika odsłaniającego kulisy funkcjonowania okupowanej Polski i struktur Podziemia. Książka miejsca stała się bestsellerem, osiągając nakład ponad 360 tysięcy egzemplarzy, i została przetłumaczona na wiele języków.

Przygotowywany film ma być europejską koprodukcją zrealizowaną w języku angielskim. Zarówno Sputnik Film i Otter Films mają duże doświadczenie koprodukcyjne. Ole Wendorff-Østergaard współpracował m.in. przy realizacji produkcji duńskiej Zentropy „Antychryst” Larsa von Triera i „Kobieta, która pragnęła mężczyzny” Pera Fly. Anna Wydra ma na swoim koncie producencką nominację do Oscara za „Królika po berlińsku” Bartka Konopki. Pod marką Otter Films wyprodukowała m.in. szereg dokumentów, a także prezentowany na tegorocznym Berlinale film „Zud” Marty Minorowicz. Obecnie bierze udział w realizacji nowego filmu Siergieja Dworcewoja „Ayka” oraz przygotowuje jesienne zdjęcia do filmu Bartka Konopki „Niemy”.

Zdjęcia do filmu o Karskim zaplanowano na początek 2018 roku, zaś jego premierę zapowiedziano na rok 2019.

Leave a Reply