Kantor zawita do Warszawy

Po zakończeniu drugiego etapu krakowskich zdjęć do filmu „Kantor. Nigdy tu już nie powrócę” Jana Hryniaka, ekipa przenosi się do Warszawy. W stolicy realizowane będą zdjęcia prezentujące m.in. słynny happening „List”.

Realizowany od lata ubiegłego roku film opowiada o twórczości i fascynującym życiu Tadeusza Kantora, twórcy teatru Cricot 2, wybitnego malarza, grafika, scenografa, reżysera i performera, uważanego za jednego z ostatnich wielkich awangardzistów XX wieku. Scenariusz Łukasza M. Maciejewskiego przedstawia życie artysty od wczesnego dzieciństwa, aż po śmierć w roku 1990. Najważniejszą, osadzoną w Krakowie, część zdjęć twórcy filmu mają już za sobą. Ostatni klaps na krakowskim planie padł w połowie.

W Warszawie ekipa reżysera Jana Hryniaka, wraz z odtwarzającym Tadeusza Kantora Borysem Szycem, pracować będzie w weekend 20 i 21 lutego. W ramach planowanych w tym czasie zdjęć odtworzony zostanie m.in. słynny happening „List”, w ramach którego kilku warszawskich listonoszy przemierzało ulice miasta niosąc do Galerii Foksal olbrzymich rozmiarów list.

Autorem zdjęć jest Piotr Śliskowski, scenografię przygotowuje Ryszard Melliwa, za charakteryzację odpowiada Aneta Brzozowska, za kostiumy Małgorzata Zacharska, a muzykę komponuje Włodek Pawlik.

W obsadzie oprócz Borysa Szyca znaleźli się m.in. Agnieszka Podsiadlik, Paulina Puślednik, Klara Bielawka, Mariusz Benoit, Małgorzata Hajewska-Krzysztofik, Wiktora Zborowski, Jan Frycz i Redbad Klijnstra.

Twórców filmu „Kantor. Nigdy tu już nie powrócę” poza zdjęciami w Warszawie czekają jeszcze wiosenne wyjazdy do Paryża, Florencji oraz Nowego Jorku. Premiera filmu zaplanowana została na wiosnę roku 2017.

Film produkuje Studio Rewers, a koproducentami są: Narodowy Instytut Audiowizualny, Krakowskie Biuro Festiwalowe, Telewizja Polska S.A., Fundacja Tumult, DI Factory oraz Kino Świat. Produkcję wsparły Polski Instytut Sztuki Filmowej oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Leave a Reply