Ruszyły przygotowania do filmu „Żużel” Doroty Kędzierzawskiej

Od kilku tygodni trwają castingi do filmu „Żużel” Doroty Kędzierzawskiej i Arthura Reinharta. Twórcy szukają młodych osób – pasjonatów jazdy na motocyklach. Zdjęcia mają ruszyć na wiosnę, a premierę filmu zapowiedziano na 2017 rok.

„Żużel to sport wyjątkowy, bo tu spełnić się może “amerykański sen” – ktoś, kto dziś jest nikim, jutro może stać się gwiazdą. Oczywiście i tu szczęściu trzeba pomóc – potrzebne jest  zacięcie i smykałka, wielka odwaga i wytrwałość. Niejednego “żużel”, mimo obiecujących początków – przemielił i “wypluł”. To sport ekstremalny, wymagający ogromnej odwagi, siły woli, ale też wsparcia,  jakie mogą dać inni. Często po udanych startach w kategorii juniorów, ci sami zawodnicy, już seniorzy, zaczynają mieć problemy. Mija “małolacka” brawura, przychodzi refleksja, pojawia się pierwszy strach, zwątpienie. Jeśli do tego dochodzą niepowodzenia na torze, niełatwo jest z tego wyjść” czytamy w materiałach promocyjnych filmu.

– W “Żużlu” chcemy pokazać młodego chłopca, który nosi w sobie jakąś fantastyczną, młodzieńczą tęsknotę do życia “po swojemu”, do prawdziwego przeżywania swojego losu, choć nie zawsze jest to proste. Jakaś wewnętrzna siła każe mu postępować według swoich zasad, a nie zasad “tłumu”. Zdarza się często szczególnie w małych społecznościach, iż młodzi wchodzący w dorosłe życie, tak naprawdę mentalnie zachowują się jak ludzie starzy. Zalani wzorcami życia konsumpcyjnego, nieciekawego, błahego, wierzą, że to najlepsza i jedyna droga. A może nawet się nad tym nie zastanawiają. Liczy się dla nich to, co mam, to czym jeżdżę, w jakie ciuchy jestem ubrany. Lowa, nasz główny bohater, podświadomie czuje, że to, co każdy z nas ma najlepszego – nosi nie na sobie, ale w sobie. A ekstremalne przeżycia, jakie niesie ze sobą sport żużlowy, w przyśpieszonym tempie go doświadczają, pozwalają mu odkryć mechanizmy powodujące ludzkimi zachowaniami, przezwyciężać ograniczenia, rozbudzają ciekawość, “otwierają oczy” – piszą twórcy w eksplikacji.  – Naszym największym marzeniem jest to, by “Żużel” właśnie młodym ludziom “otworzył oczy”, obudził w nich ciekawość życia, świata, innego człowieka. Pokazał, że każdy ma, a raczej może mieć, swoją niepowtarzalną drogę. A życie może być wielką frajdą i przygodą, choć czasem bardzo boli.

„Żużel” to kolejny już wspólny film reżyserki i scenarzystki Doroty Kędzierzawskiej oraz autora zdjęć Arthura Reinharta produkowany przez ich własną firmę Kid Film. Przewidywany budżet filmu wynosi ok. 9 mln złotych. Podczas sesji 2/2015 Programów Operacyjnych PISF produkcji przyznano dotację w wysokości 2,5 mln zł.

Więcej informacji na temat filmu dostępne jest na stronie www.kidfilm.pl/speedway/

Leave a Reply